wtorek,
Stefan Janus
Dzisiaj mija rocznica urodzin asa myśliwskiego Polskich Sił Powietrznych na obczyźnie.
Stefan Janus urodził się 22 marca 1910 roku w Woli Duchackiej pod Krakowem. 19289 roku ukończył gimnazjum. Trzy lata później został powołany do wojska i trafił do Szkoły Podchorążych Rezerwy Artylerii we Włodzimierzu Wołyńskim. Po szkoleniu służył w 7 Pułku Artylerii Lekkiej w Częstochowie. Postanowił zostać zawodowym żołnierzem. W 1934 roku wstąpił do Szkoły Podchorążych Artylerii w Toruniu. W tym samym roku uzyskał stopień podporucznika.
Interesował się lotnictwem i zgłosił się do Centrum Wyszkolenia Oficerów Lotnictwa w Dęblinie. Po kursie pilotażu został pilotem 2 Pułku Lotniczego z Krakowa. Latał na samolotach bombowo-rozpoznawczych Breguet 19. W 1936 roku odbył wyższy kurs pilotażu w Lotniczej Szkoły Strzelania i Bombardowania w Grudziądzu. Wkrótce jako pilot myśliwski trafił do 123 Eskadry Myśliwskiej. Jesienią 1938 roku został dowódcą plutonu w eskadrze szkolnej Centrum Wyszkolenia Lotnictwa w Dęblinie.
We wrześniu 1939 roku po niemieckich nalotach na lotniska dęblińskie został ewakuowany na południowy-wschód. Po agresji ZSRR wraz z podchorążymi z dęblińskiej szkoły skierował się w stronę południowej granicy Polski. 19 września przeszedł na Węgry i został internowany. 26 października zdołał uciec z obozu internowania. Przez Jugosławię przedostał się do Grecji. W porcie w Pireusie wsiadł na pokład polskiego statku „Warszawa”. 21 listopada dotarł do Marsylii. Skierowano go do Centrum Wyszkolenia Lotnictwa w Lyonie, skąd w lutym 1940 roku został wysłany do Afryki. Po upadku Francji przybył do Wielkiej Brytanii.
Otrzyma przydział do 308 Dywizjonu Myśliwskiego „Krakowskiego”. Latał w patrolach nad konwojami. Od maja 1941 roku jego dywizjon rozpoczął loty nad okupowaną Europą. Pierwszy wrogi samolot zestrzelił w lipcu podczas walki z trzema niemieckimi myśliwcami Messerschmitt Bf 109. Jesienią na swoje konto dopisał jeszcze trzy nieprzyjacielskie myśliwce. Od listopada 1941 roku dowodził 315 Dywizjonem Myśliwskim „Dęblińskim”. W grudniu zestrzelił swój piąty wrogi samolot. Zwyczajowo pięć zestrzelonych maszyn nieprzyjaciela daje tytuł asa myśliwskiego.
Wiosną 1942 roku objął dowództwo 1 Polskiego Skrzydła Myśliwskiego. 26 lipca 1942 roku zaliczył ostatnie zestrzelenie. W sierpniu wziął udział w rajdzie na Dieppe. 26 stycznia 1943 roku podczas powrotu z misji nad Francją zderzył się z innym samolotem. Zmuszony do skoku ze spadochronem dostał się do niemieckiej niewoli. Trafił do Stalagu w Żaganiu. W połowie sierpnia podjął próbę ucieczki. Jeden z jeńców przebrał się w skradziony niemiecki mundur i próbował jako „eskorta” wyprowadzić grupę kolegów z obozu. Na drugim punkcie kontrolnym wszczęto alarm. Chwilę wcześniej obóz opuściła w ten sam sposób inna grupa i strażnik nabrał podejrzeń.
W styczniu 1945 roku obóz został ewakuowany na zachód. W maju 1945 roku Stefan Janus został uwolniony przez aliantów. Wrócił do Wielkiej Brytanii. Służbę w polskim lotnictwie zakończył w stopniu majora. W 1953 roku wstąpił do brytyjskiego lotnictwa. Jako pilot RAF służył m.in. na Cyprze. W 1965 roku przebył zawał mięśnia sercowego i w stopniu podpułkownika Królewskich Sił Powietrznych przeszedł na emeryturę. Zmarł 11 listopada 1978 roku w Wielkiej Brytanii.