środa,
Stefan Bastyr
Stefan Bastyr urodził się 17 sierpnia 1890 roku w Ulanowie. Ukończył studia na Wydziale Budowy Maszyn Politechniki Lwowskiej. W 1913 brał udział w studenckim projekcie budowy samolotu. Po wybuchu pierwszej wojny światowej został żołnierzem armii austro-węgierskiej i trafi na front wschodni. W 1915 roku zgłosił się ochotniczo do służby w lotnictwie. Ukończył Szkołę Obserwatorów Lotniczych w Wiener Neustadt. Latał jako obserwator na samolotach rozpoznawczych na froncie włoskim. Pod koniec wojny pilotował jednomiejscowe samoloty rozpoznawcze. W austro-węgierskich siłach powietrznych odbył około stu lotów bojowych i stoczył kilka walk powietrznych.
Znalazł się na czele grupy polskich lotników, którzy 2 listopada 1918 roku przejęli z rąk austriackich lotnisko Lewandówka pod Lwowem. Został komendantem Lewandówki i wkrótce otrzymał stopień kapitana. Zdobyte samoloty wymagały naprawy, dlatego pierwszy lot miał miejsce dopiero po kilku dniach. 5 listopada 1918 roku pilot Stefan Bastyr i obserwator Janusz de Beaurain wystartowali samolotem Hansa-Brandenburg C.I do pierwszego lotu bojowego w historii polskiego lotnictwa. Trwały już polsko-ukraińskie walki o Lwów, polska załoga obrzuciła bombami ukraińskich żołnierzy wycofujących się po nieudanym ataku na Dworzec Główny we Lwowie. Tego samego dnia Stefan Bastyr odbył następny lot bojowy. Na pamiątkę tych wydarzeń do 1931 roku 5 listopada obchodzono Dzień Lotnictwa Polskiego.
W listopadzie 1918 roku wykonał dwadzieścia osiem lotów bojowych, najwięcej spośród lwowskich pilotów. Podczas wojny z bolszewikami dowodził 3. Dywizjonem Lotniczym. Brał udział w wyprawie kijowskiej i walkach odwrotowych z 1. Armią Konną Budionnego. Zginął 6 sierpnia 1920 roku w katastrofie lotniczej na lotnisku Lewandówka.