środa,
Stanisław Tessaro
Stanisław Tessaro urodził się 24 czerwca 1891 w Białej Podlaskiej. Uczył się w warszawskiej Szkole Realnej Witolda Wróblewskiego, w 1909 roku zdał egzamin dojrzałości i rozpoczął studia na Wydziale Budowy Maszyn Szkoły Politechnicznej we Lwowie. Podczas studiów działał w organizacjach niepodległościowych, był członkiem Związku Walki Czynnej oraz Związku Strzeleckiego „Strzelec”. Odbył Wyższy Kurs Szkoły Oficerskiej Związku Walki Czynnej i otrzymał odznakę oficerską „Parasol”. W 1913 został komendantem Okręgu Związku Strzeleckiego w Zagłębiu Dąbrowskim, rok później objął podobne stanowisko w Wilnie.
Po wybuchu pierwszej wojny światowej dołączył do oddziałów formowanych przez Józefa Piłsudskiego w Krakowie. 6 sierpnia 1914 roku na czele drugiej kompanii kadrowej wyruszył z Krakowa na ziemie zaboru rosyjskiego. Walczył w szeregach Legionów Polskich, wiosną 1917 roku został dowódcą 1. Pułku Piechoty. Po kryzysie przysięgowym został internowany. Był konspiracyjnym komendantem obozu w Szczypiornie, na skutek donosu Niemcy był więziony w Niemczech.
W październiku 1918 roku wrócił do Polski i włączył się w działalność Polskiej Organizacji Wojskowej. Na początku listopada otrzymał awans do stopnia majora i został komendantem Okręgu Wojskowego „Zamość”. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę był współorganizatorem Chełmskiego Pułku Piechoty. Od maja 1919 roku dowodził grupą operacyjną w składzie 2. Dywizji Piechoty Legionów, Latem tego roku objął dowództwo 2. Pułku Piechoty Legionów. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Latem 1920 roku już w stopniu pułkownika został dowódcą II Brygady Piechoty Legionów.
Po zakończeniu walk o granice Rzeczpospolitej pozostał w wojsku. 16 marca 1927 roku otrzymał awans do stopnia generała brygady. Jesienią 1930 roku został mianowany dowódcą Okręgu Korpusu Nr X w Przemyślu. Na początku marca 1933 roku zachorował na zapalenie płuc i opłucnej. Zmarł w szpitalu 9 marca 1933 roku na skutek udaru serca. Podczas służby wojskowej otrzymał wiele odznaczeń, były to m.in. Krzyż Srebrny Orderu Wojskowego Virtuti Militari, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Niepodległości, czterokrotnie Krzyż Walecznych.