sobota,
Stanisław Marusarz
Dziś mija rocznica urodzin skoczka narciarskiego, czterokrotnego olimpijczyka, oficera Armii Krajowej.
Stanisław Marusarz urodził się 18 czerwca 1913 roku w Zakopanem. W wieku dziesięciu lat zaczął uprawiać skoki narciarskie, dość szybko dołączył do czołówki zakopiańskich skoczków. W 1932 roku zdobył swój pierwszy tytuł mistrza Polski w skokach narciarskich i reprezentował Polskę na igrzyskach olimpijskich do Lake Placid. W 1938 roku na Mistrzostwach Świata w Lahti odniósł swój największy sukces, zdobył tytuł wicemistrza świata w skokach narciarskich. Karierę sportową przerwał wybuch drugiej wojny światowej.
Po klęsce wrześniowej Polski włączył się w działalność konspiracyjną, od października 1939 roku służył jako kurier. Przeprowadzał polskich żołnierzy przez Słowację na Węgry, dostarczał tajne dokumenty, przenosił pieniądze przeznaczone na potrzeby podziemia. W marcu 1940 roku został zatrzymany przez słowackich żandarmów, jednak brawurowa ucieczka zakończyła się sukcesem. Był znanym sportowcem i zdawał sobie sprawę, że został zdekonspirowany, postanowił udać się wraz z żoną na Węgry. Został zatrzymany na granicy słowacko-węgierskiej. Słowacy przekazali go gestapo.
Trafił do więzienia przy ulicy Montelupich w Krakowie. Odmówił współpracy przy szkoleniu niemieckich narciarzy. Po kilku tygodniach został skazany na śmierć. 2 lipca 1940 roku razem grupą innych więźniów wygiął kraty w więziennej celi i przystąpił do próby ucieczki. Podczas pokonywania czterometrowego muru został postrzelony w nogę, jednak zdołał zbiec. Przedostał się na Węgry, gdzie przebywał do końca wojny.
W 1945 roku wrócił do Zakopanego. Nadal uprawiał skoki narciarskie. W czasie swojej kariery zdobył łącznie jedenaście tytułów mistrza Polski oraz czterokrotnie wystąpił na igrzyskach olimpijskich. Otrzymał wiele odznaczeń za zasługi wojenne i osiągnięcia sportowe, m.in. Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari, Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Walecznych, Krzyż Armii Krajowej. Zmarł 29 października 1993 roku.