Przejdź do treści

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie

Stanisław Kuniczak

sobota,

Stanisław Kuniczak

Dziś mija rocznica urodzin oficera wywiadu Oddziału II Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Stanisław Bronisław Rymwid-Kuniczak urodził się 15 października 1900 roku we Lwowie. Jego dziadek był powstańcem styczniowym. Jako sześciolatek wyjechał z rodzicami na kilka lat do Wiednia. W 1910 roku został uczniem C. K. Gimnazjum VIII we Lwowie. W 1914 roku jako czternastolatek wstąpił do Polskiej Organizacji Wojskowej. Dwa lata później trafił do Legionów Polskich, gdzie służył w szeregach 1. Pułku Artylerii. Później był żołnierzem Polskiego Korpusu Posiłkowego. Po bitwie pod Rarańczą został internowany przez Austriaków.

Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę uczestniczył w walkach z Ukraińcami o Lwów. W Wojsku Polskim służył w Szkole Podchorążych Artylerii i 1 Pułku Artylerii Polowej Legionów. W 1919 roku zdał egzamin dojrzałości. Próbował studiować na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, jednak dość szybko przerwał je i zdecydował się na karierę wojskową. Początkowo służył w jednostkach artylerii. W latach 1933–1935 odbył jako słuchacz Kurs Normalny Wyższej Szkoły Wojennej w Warszawie. Po jego ukończeniu kierował Ekspozyturą Nr IV Oddziału II Sztabu Głównego Wojska Polskiego w Katowicach.

W 1939 roku został skierowany do Austrii. W Wiedniu był szefem placówki wywiadowczej „Boruta”. Po włączeniu Austrii do III Rzeszy został aresztowany przez gestapo. Po interwencji polskich władz został uwolniony. Podczas kampanii wrześniowej był oficerem Oddziału II sztabu Armii „Kraków”. Po wkroczeniu Armii Czerwonej na tereny Polski przeszedł do Rumunii. Zdołał przedostać się do Francji, gdzie wstąpił do formowanych oddziałów Wojska Polskiego. Po upadku Francji został ewakuowany do Wielkiej Brytanii. Nadal służył w wywiadzie.

Po demobilizacji zdecydował się zamieszkać w Wielkiej Brytanii. Działał w środowiskach polonijnych. Założył w Londynie organizację Koło Lwowian i przez kilkanaście lat był jej prezesem. Latem 1971 roku został Ministrem Spraw Społecznych w rządzie Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie. W 1974 roku Prezydent RP na Uchodźstwie powierzył mu stanowisko Prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Stanisław Kuniczak zmarł 14 maja 1974 roku w Londynie.

Artykuł: Konkurs z Języka Angielskiego Zawodowego

Konkurs z Języka Angielskiego Zawodowego

Artykuł: Testujemy kontroler ARGB

Testujemy kontroler ARGB

Artykuł: Olimpiada Zdrowia PCK

Olimpiada Zdrowia PCK

Artykuł: Zostań dawcą szpiku!

Zostań dawcą szpiku!

Artykuł: Przeglądarka Vivaldi

Przeglądarka Vivaldi

Nasze technikum

Technik informatyk

Szkoły dla dorosłych

Nasza szkoła

Pełna oferta edukacyjna

Oferta szkoły