czwartek,
Stanisław Błaszczak
Dziś mija rocznica urodzin polskiego żołnierza, kawalerzysty, uczestnika kampanii wrześniowej i powstania warszawskiego, podpułkownika Armii Krajowej, kawalera Orderu Virtuti Militari.
Stanisław Błaszczak urodził się 24 marca 1901 roku w Warszawie. Od 1913 roku działał w tajnym skautingu. Jesienią 1918 rok brał udział w rozbrajaniu Niemców w Warszawie. Ochotniczo wstąpił do Wojska Polskiego, służył w 12. Pułku Odsieczy Lwowa. Po zakończeniu walk o granice odrodzonej Polski wstąpił do Wielkopolskiej Szkoły Podchorążych Piechoty w Bydgoszczy. Od 1922 roku był żołnierzem 7. Pułku Ułanów. Po ukończeniu kursu w Centralnej Szkoły Kawalerii w Grudziądzu otrzymał przydział na stanowisko dowódcy plutony w 9. Pułku Strzelców Konnych. W 1937 roku zdobył mistrzostwo Podlaskiej Brygady Kawalerii w jeździe konnej.
Podczas kampanii wrześniowej służył jako adiutant 20 Pułku Ułanów Kresowej Brygady Kawalerii. 11 września jego jednostka została otoczona w lesie pod Psarami i po przegranej bitwie przestała istnieć. Podczas walk Stanisław Błaszczak został ranny. W 1940 roku wstąpił do Związku Walki Zbrojnej. Posługiwał się pseudonimem „Róg”. Był komendantem 1. Rejonu (Stare Miasto-Muranów-Powiśle) I Obwodu Śródmieście Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej. Okresowo w 1942 roku pełnił obowiązki komendanta II turnusu Zastępczego Kursu Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty „Agricola”.
Podczas powstania warszawskiego dowodził sformowanym 1 sierpnia 1944 roku na Starym Mieście Zgrupowaniem „Róg”. Od 8 sierpnia dowodził obroną wschodniego odcinka dzielnicy. W nocy z 30 na 31 sierpnia dowodził strażą tylną podczas nieudanej próby przebicia się oddziałów AK ze Starego Miasta do Śródmieścia. Do Śródmieścia przedostał się kanałami. Od 3 września dowodził obroną Powiśla północnego, od 20 września dowodził 36. Pułkiem Piechoty Legii Akademickiej AK. Za zasługi otrzymał awans do stopnia podpułkownika i został odznaczony Orderem Virtuti Militari.
Po kapitulacji Warszawy dostał się do niewoli. Przebywał w obozach jenieckich na terenie Niemiec. Po uwolnieniu postanowił pozostać na emigracji. Zamieszkał w Niemczech. Był wiceprzewodniczącym Koła AK w Oddziale Westfalia-Nadrenia. Później wyjechał do stanów Zjednoczonych. Zmarł 26 kwietnia 1983 roku w Chicago.