czwartek,
Stanisław Bełżyński
Stanisław Bełżyński urodził się 16 czerwca 1911 roku w Warszawie. Przed wybuchem drugiej wojny światowej pracował jako asystent profesora Floriana Znanieckiego w warszawskim Instytucie Badań Społecznych. Jako podchorąży 70. Pułku Piechoty wziął udział w kampanii wrześniowej. Uniknął niewoli i przedostał się do rodziny w Poznaniu. Pod koniec 1939 roku podobnie jak wielu Polaków został wysiedlony z Wielkopolski. Zamieszkał w majątku Maksymiliana Francke w Nisku.
Wiosną 1940 roku został aresztowany i osadzony w więzieniu w Tarnowie, skąd pierwszym transportem więźniów trafił do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Został więźniem z numerem 581. Dzięki staraniom matki późną jesienią 1941 roku zwolniono go z obozu. Powrócił do Niska. Pod koniec 1942 roku podjął pracę w Zakładach Południowych w Stalowej Woli i zaangażował się w walkę z hitlerowskim okupantem. Wstąpił do Armii Krajowej i przyjął pseudonim „Kret”. Rok później objął obowiązki dowódcy Kedywu Obwodu AK „Niwa”. Uczestniczył w wielu akcjach zbrojnych w Rozwadowie, Leżajsku i Stalowej Woli.
18 maja 1944 roku placówkę Kedywu Armii Krajowej w kamienicy przy ulicy Strzeleckiej w Rozwadowie otoczyło gestapo. Stanisław Bełżyński próbował przebić się przez wrogie oddziały. Z bronią w ręku zdołał dotrzeć na stację kolejową, skąd było już blisko do zbawiennego lasu, niestety na bocznicy stał pociąg wypełniony niemieckimi żołnierzami. „Kret” zginął trafiony kulą karabinową. Jego żona Krystyna Bełżyńska również była żołnierzem AK, poległa w powstaniu warszawskim. Wojnę przeżyły dwie córki Bełżyńskich.