niedziela,
Stanisław Chałupa
Dzisiaj mija rocznica śmierci kapitana pilota Wojska Polskiego, uczestnika kampanii wrześniowej, walk we Francji oraz bitwy o Anglię.
Stanisław Chałupa urodził 14 stycznia 1915 roku w podkrakowskim Zalasiu. Ukończył Gimnazjum im. Hoene-Wrońskiego w Chrzanowie. W 1935 roku zdał maturę i wstąpił do wojska. Początkowo służył w Szkole Podchorążych Artylerii we Włodzimierzu Wołyńskim, jednak po kilku miesiącach przeniósł się do Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie. Po jej ukończeniu otrzymał przydział do 123 Eskadry Myśliwskiej w 2 Pułku Lotniczym. Jako pilot tej jednostki uczestniczył w zajęciu Zaolzia.
Podczas kampanii wrześniowej jego jednostka została dołączona do Brygady Pościgowej, której zadaniem była obrona powietrzna Warszawy. 5 września wspólnie z dwoma innymi pilotami zestrzelił niemiecki bombowiec Heinkel He 111. 17 września odleciał do Rumunii. Zdołał uniknąć internowania i drogą morską przedostał się do Francji. Odbył przeszkolenie na samolotach francuskich. Otrzymał przydział do Klucza Frontowego Nr 5 „Br” walczącego przy Groupe de Chasse I/2 w Xaffévillers.
W kampanii francuskiej zestrzelił 2 i 2/3 nieprzyjacielskie samoloty. W maju 1940 roku został zestrzelony i zmuszony do awaryjnego lądowania. Doznał lekkich obrażeń. Po ewakuacji do Wielkiej Brytanii otrzymał przydział do 302 Dywizjonu Myśliwskiego „Poznańskiego”. Uczestniczył w bitwie o Anglię. Uzyskał jedno pewne zestrzelenie niemieckiego bombowca oraz dwa prawdopodobne. 20 września 1940 roku jego samolot został poważnie uszkodzony, co zmusiło pilota do przymusowego lądowania. Efektem był skomplikowany uraz nosa, który wymagał operacji. Problemy z zatokami, które pozostały po zabiegu, uniemożliwiły mu dalsze latanie.
Resztę wojny spędził, służąc na stanowiskach naziemnych. Po demobilizacji pozostał na emigracji. W 1995 roku wrócił do Polski. Zmarł 24 kwietnia 2004 roku w Katowicach, w wieku 89 lat.