czwartek,
Rudolf Modrzejewski
Urodził się 27 stycznia 1861 roku w Bochni. Był synem pary aktorskiej – Heleny Modrzejewskiej i Gustawa Zimajera. Jako nastolatek wraz z matką wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Z wyróżnieniem ukończył prestiżową paryską École nationale des ponts et chaussées (Państwową Szkołę Dróg i Mostów). W 1885 roku z dyplomem inżyniera dróg i mostów oraz dużym entuzjazmem wrócił do Stanów Zjednoczonych.
Był w dobrej sytuacji. Jego matka była już bardzo znaną i wpływową osobą. Praktykował u wybitnego konstruktora mostów nazywanego „ojcem budownictwa mostów amerykańskich” George S. Morisona. Szybko stał się jednym z najlepszych inżynierów w Ameryce przygotowanym do wykonywania zadań o największej skali trudności. W 1893 roku założył własne biuro projektowe w Chicago. Pod nazwą Modjeski & Masters funkcjonuje ono do dziś. Jeszcze podczas studiów zaczął używać nazwiska Ralph Modjeski.
Nigdy nie zapomniał o Polsce. W jego domu używano ojczystego języka i zachowano polskie tradycje. Gościł w nim wybitnych Polaków, na czele z Ignacym Paderewskim. Korespondencję w języku polskim zawsze podpisywał nazwiskiem Rudolf Modrzejewski. Zawsze podkreślał swoje pochodzenie, wciąż czuł się Polakiem, wiedział o tym każdy, kto z nim się zetknął. Odwiedzał krewnych w Polsce.
Zbudował wiele różnego typu mostów na największych rzekach Ameryki Północnej. Chętnie korzystał z najnowszych technologii i materiałów. Zapoczątkował budowę mostów zawieszanych na sprężystych stalowych pylonach. Spektakularnym sukcesem inżyniera był stalowy most wiszący Delaware River Bridge o długości 533 metrów wzniesiony w 1926 roku w Filadelfii. W momencie ukończenia w 1926 roku był to najdłuższy most podwieszany na świecie. W 1955 roku zmieniono nazwę Delaware River Bridge na Benjamin Franklin Bridge.
Jako innowator Modrzejewski miał duży wpływ na przyszłe pokolenia budowniczych mostów. Opublikował wiele książek i artykułów. Jego uczeń Joseph B. Strauss zbudował słynny most Golden Gate w San Francisco.
Rudolf Modrzejewski zmarł 26 czerwca 1940 w Los Angeles. Wybudował prawie czterdzieści mostów, niektóre z nich to:
- Thebes Bridge na Missisipi, Thebes, Illinois (1904),
- McKinley Bridge (1910),
- Cherry Street Highway Bridge (1912),
- Harahan Bridge w Memphis (1916),
- Quebec Railway w Kanadzie (1917),
- Benjamin Franklin Bridge w Filadelfii (1926),
- Ambassador Bridge w Detroit (1929),
- Mid-Hudson Bridge w Pougkeepsie (1930),
- Huey P. Long w Nowym Orleanie (1936),
- San Francisco-Oakland Bay Bridge łączący San Francisco z Oakland poprzez Zatokę San Francisco (1936),
- Blue Water Bridge łączący Port Huron (Michigan, USA) z Sarnia w kanadyjskim Ontario (1938).