Przejdź do treści

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie

Rocznica akcji oddziału „Zagra‑Lin”

sobota,

Rocznica akcji oddziału „Zagra‑Lin”

23 kwietnia 1943 roku żołnierze oddziału specjalnego Armii Krajowej przeprowadzili zamach bombowy na Dworcu Głównym we Wrocławiu. Bomba wybuchła tuż obok pociągu wojskowego. Według ustaleń polskiego wywiadu zginęło czterech niemieckich żołnierzy, a kilkunastu zostało rannych. Dowódcą grupy zamachowców z oddziału „Zagra-Lin” był uciekinier z oflagu porucznik Bernard Drzyzga, posługujący się pseudonimami „Bogusław” i „Kazimierz 30”. Bombę podłożył Józef Lewandowski „Jur”. Akcję ubezpieczały Stefania Lewandowska „Halina I” i Maria Gajkowska-Wasilewska „Halina W”.

Pomimo zastosowania przez służby Trzeciej Rzeszy nadzwyczajnych środków i intensywnego śledztwa, żaden z uczestników akcji nie został ujęty. Prawdopodobnie Gestapo mogło kierować się tylko podejrzeniami i poszlakami, przez co nigdy nie ustaliło niezbicie, kto stoi za zamachem. Efekt psychologiczny akcji był piorunujący – Niemcy zdali sobie sprawę, że nawet na terenie III Rzeszy nie są bezpieczni. Zamachy bombowe na terenie Niemiec były wykonywane w ramach akcji odwetowej za bestialstwa hitlerowskie w Polsce.

„Zagra-Lin” był wydzielonym zespołem w jednostce Organizacja Specjalnych Akcji Bojowych („Osa”, „Kosa 30”). Jego działalność trwała tylko osiem miesięcy, jednak w tym czasie wykonano wiele akcji bojowych. Zadaniem oddziału „Zagra-Lin” było prowadzenie sabotażu oraz dywersji poza terenem okupowanego kraju, w szczególności w Niemczech. Najbardziej znane akcje to zamachy bombowe na dworcach kolejowych w Berlinie i Wrocławiu, liczne ataki na niemieckie pociągi na Litwie i Łotwie, obrzucenie granatami restauracji dla Niemców w Rydze. Żołnierze z zespołu „Zagra-Lin” próbowali wysadzić pociąg specjalny Adolfa Hitlera w okolicach Bydgoszczy, jednak pociąg zmienił trasę przejazdu.

Na filmie o akcji we Wrocławiu opowiada Juliusz Woźny – autor komiksu „Odwet. Breslau 1943”.

Artykuł: Teoria emocji kolorów

Teoria emocji kolorów

Artykuł: DRAM Speculative Leadoff

DRAM Speculative Leadoff

Artykuł: Burst Mode DMA

Burst Mode DMA

Artykuł: Tryby DMA

Tryby DMA

Artykuł: DMA w kontekście historycznym

DMA w kontekście historycznym

Nasze technikum

Technik informatyk

Szkoły dla dorosłych

Nasza szkoła

Pełna oferta edukacyjna

Oferta szkoły