poniedziałek,
Pomnik Powstania Warszawskiego
1 sierpnia 1989 roku na wschodniej stronie placu Krasińskich w Warszawie odsłonięto Pomnik Powstania Warszawskiego.
Już w 1945 roku Biuro Odbudowy Stolicy ogłosiło konkurs na projekt pomnika, jednak inicjatywa zakończyła się niepowodzeniem. Podczas rządów komunistów w Polsce próby utrwalania pamięci powstania warszawskiego spotykały się z oporem władz. Po fali sierpniowych strajków w 1980 roku i powstaniu NSZZ „Solidarność” władze nico osłabiły swój kurs. W 1981 roku powołano Społeczny Honorowy Komitet Budowy Pomnika Powstania Warszawskiego i ogłoszono konkurs na jego projekt. Niestety, wprowadzenie stanu wojennego zablokowało budowę.
Pomnik Powstania Warszawskiego został odsłonięty 1 sierpnia 1989 roku, w czterdziestą piątą rocznicę wybuchu powstania. Jego projektantem był profesor Wincenty Kućma. Monument znajduje się na wschodniej stronie placu Krasińskich w Warszawie. W jego pobliżu znajdował się właz do kanału, przez który w 1944 roku powstańcy i ludność cywilna ewakuowali się ze Starego Miasta.
Wincenty Kućma
W 1962 roku ukończył studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jego najbardziej znane dzieła to rzeźby monumentalne, jednak Wincenty Kućma zajmuje się także małymi formami rzeźbiarskimi, medalierstwem, rysunkiem, projektowaniem wnętrz sakralnych oraz urbanistyką. Jest profesorem zwyczajnym Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Otrzymał wiele wyróżnień, nagród i odznaczeń. Jego najbardziej znane dzieła to:
- Pomnik Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku.
- Pomnik Poległym w Obronie Ojczyzny w Częstochowie.
- Pomnik Powstania Warszawskiego w Warszawie.
- Pomnik Armii Krajowej w Kielcach.
- Serce Macedonii (Macedonia).
- Łuny dymów krematoryjnych oraz Epitafium w Oświęcimiu.