niedziela,
Piotr Niedurny
Piotr Niedurny urodził się 17 lutego 1880 roku w Raduniu na Opolszczyźnie. W 1900 roku zamieszkał w Nowym Bytomiu i podjął pracę w hucie „Pokój”. W 1909 roku był współzałożycielem Koła Polskiego w Nowym Bytomiu, które zajmowało się m.in. popularyzacją polskiej kultury i historii, a także kolportażem polskich gazet i książek, w tym bezpłatnych elementarzy. Rok później założył Towarzystwo Śpiewu „Harmonia”.
Jako działacz Zjednoczenia Zawodowego Polskiego często występował w obronie Polaków w sporach z niemieckimi przedstawicielami. Poprzez swoją działalność stał się znanym działaczem polskiego ruchu zawodowego na Górnym Śląsku. W 1919 roku został członkiem Polskiej Organizacji Wojskowej. W tym samym roku po wyborach komunalnych wszedł w skład Rady Miejskiej Miasta Bytomia.
Po przegranej przez Niemcy pierwszej wojnie światowej Górny Śląsk nadal znajdował się w ich rękach. Odzyskanie niepodległości przez Polskę wzmogło nastroje patriotyczne śląskich Polaków. Wyrażając wolę powrotu do Polski, organizowano masowe wiece i demonstracje. Na mocy Traktatu Wersalskiego o przynależności Górnego Śląska miał rozstrzygnąć plebiscyt. Niemcy wszelkimi sposobami starali się, aby sprawa rozstrzygnęła się po ich myśli. Jednym ze środków był terror wobec polskiej ludności.
Na początku 1920 roku zagrożony aresztowaniem Piotr Niedurny zaczął się ukrywać. Po otrzymaniu poręczenia dyrektora generalnego huty „Pokój” wrócił do Nowego Bytomia. Późnym wieczorem 29 stycznia został zatrzymany przez kilku uzbrojonych i umundurowanych Niemców, członków nacjonalistycznej organizacji Hakata. Był transportowany wojskową ciężarówką do więzienia w Bytomiu. Podczas jazdy został ciężko pobity. Jego stan był na tyle poważny, że dyżurny oficer nie przyjął go do więzienia. Zwłoki Piotra Niedurnego odnaleziono w godzinach porannych 30 stycznia w okolicach Szombierek.
Pogrzeb polskiego działacza stał się wielką manifestacją patriotyczną. Po drugiej wojnie światowej imieniem Piotra Niedurnego nazwano ulice w Rudzie Śląskiej, Katowicach, Gliwicach, Zabrzu, Chorzowie, Lublińcu, Opolu oraz w Pszowie.