środa,
„Pałacyk Michla” – hymn batalionu Parasol
17 sierpnia 1944 roku w „Kurierze Stołecznym” ukazał się tekst piosenki „Pałacyk Michla”. Jest to jedna z najbardziej znanych pieśni z okresu powstania warszawskiego, która zyskała sporą popularność jeszcze w trakcie walk. Autorem słów był podchorąży Józef „Ziutek” Szczepański. Melodia pochodzi z „Hymnu Podhalańskiego” (czasami nazywanego „Nie damy popradowej fali” od pierwszych słów utworu).
„Pałacyk Michla” powstał w trakcie przerwy w ciężkich walkach o rejon Pałacu Michlera na Woli. Dowódca obrony Pałacyku, Janusz Brochwicz-Lewiński „Gryf” w swoich wspomnieniach napisał, że „Ziutek” napisał słowa piosenki podczas kolacji 4 sierpnia 1944 roku. Żołnierze Batalionu Parasol zdołali obronić budynek, jednak 5 sierpnia w związku z sytuacją na innych wolskich odcinkach opuścili swoje stanowiska.
Józef Szczepański urodził się w 1922 roku. Przed wybuchem wojny zdał małą maturę. Był kolejno żołnierzem Grup Szturmowych Szarych Szeregów, oddziału „Agat” – „Pegaz” oraz „Parasola”. W powstaniu walczył na Woli, a następnie na Starym Mieście. 1 września został ciężko ranny. Zmarł 10 września 1944 roku w powstańczym szpitalu. Pod wrażeniem chwili, podczas powstania napisał wiele utworów, m.in. piosenki „Pałacyk Michla”, „Parasola Piosenka Szturmowa” i wiersze „Czerwona zaraza”, „Wiersz do pamiętnika”, „Już nie wróci twój chłopiec”, „Hymn”, „W Parasolu”, „Do Rafała”, „Dziś idę walczyć, Mamo!”.
„Miecio w kółko golony” występujący w tekście piosenki „Pałacyk Michla” to Antoni Sakowski „Mietek”, dowódca pierwszego plutonu w pierwszej kompanii „Parasola”. „Mietek” poległ 2 września 1944 roku zasypany ruinami kamienicy w kanale na rogu pl. Krasińskich i ul. Długiej.
„Pałacyk Michla” – Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki 2015
Nagranie pochodzi z kanału TVP VOD w serwisie YouTube.