czwartek,
Operacja Dynamo
„Wojen nie wygrywa się dzięki ewakuacjom. Lecz w tym ocaleniu było jednak zwycięstwo, które należy uznać”
–– Winston Churchill.
Według początkowego niemieckiego planu ataku na Francję, wojska Trzeciej Rzeszy miały uderzyć na neutralne Holandię i Belgię, a następnie dotrzeć do kanału La Manche, skąd skierować się na Paryż. Na początku 1940 roku Belgowie przechwycili niemieckie dokumenty dotyczące inwazji. Francuzi i Brytyjczycy zajęli pozycje obronne na pograniczu Francji i Belgii. Ostatecznie Niemcy zmienili swój plan i niemieckie dywizje pancerne przeszły przez Ardeny i po zwrocie na północ zamknęły siły przeciwnika w okrążeniu. Zepchnięci nad brzeg morza w rejonie Dunkierki alianccy żołnierze rozpoczęli przygotowania do ewakuacji na Wyspy Brytyjskie.
26 maja 1940 roku rozpoczęła się operacja „Dynamo” mająca na celu ewakuację alianckich oddziałów drogą morską. W tym czasie wokół Dunkierki toczyły się ciężkie walki obronne. Kursujące między Francją a Anglią jednostki pływające w ciągu pierwszych trzech dni przewiozły siedemdziesiąt tysięcy żołnierzy. Niemieckie samoloty i artyleria atakowały przeciwnika na morzu i na lądzie. Szczęśliwie dla aliantów mglista pogoda i dymy pożarów osłaniały ewakuację i straty ludzkie będących w tragicznym położeniu oddziałów sięgnęły tylko 15%.
Ewakuacja zakończyła się 4 czerwca 1940 roku. Na Wyspy Brytyjskie ewakuowano prawie trzysta czterdzieści tysięcy żołnierzy. Na plażach Brytyjczycy musieli pozostawić swój ciężki sprzęt, m.in. czołgi i działa. Podczas operacji zatopiono dziewięć niszczycieli sprzymierzonych oraz ponad dwieście innych jednostek pływających. Poważne straty odniosło brytyjskie lotnictwo. Po niepowodzeniach brytyjskich wojsk upadł rząd Neville’a Chamberlaina, a nowym premierem został Winston Churchill.