piątek,
Operacja Avalanche
9 września 1943 roku alianckie oddziały wylądowały w okolicach miasta Salerno w południowych Włoszech. W operacji Avalanche brali udział także polscy marynarze.
Desant aliantów na Półwysep Apeniński rozpoczął się 3 września 1943 roku. W tym dniu rząd włoski zgodził się na zawieszenie broni, jednak ogłoszono to dopiero 8 września. 9 września w Tarencie w ramach operacji Slapstick wylądowały oddziały brytyjskie. Tego samego dnia amerykańsko-brytyjska 5. Armia desantowała się w okolicach miasta Salerno. Alianci liczyli na to, że po kapitulacji rządu włoskiego Niemcy wycofają się na północ i ich operacja przebiegnie bez poważniejszych strat, tak się jednak nie stało.
Lądowanie pod Salerno rozpoczęło się przygotowaniem artyleryjskim przeprowadzonym przez cztery pancerniki oraz nalotem lotnictwa bombowego. Alianckie siły liczyły około 190 tysięcy żołnierzy, przybyli oni na pokładzie 600 jednostek morskich. Początkowo Amerykanie i Brytyjczycy posuwali się w głąb Włoch bez większych problemów, jednak w ciągu kilku dni Niemcy ściągnęli w rejon walk kilkanaście dywizji wspartych licznymi oddziałami pancernymi.
11 września rozpoczął się niemiecki kontratak. Z powodu znacznych odległości od lotnisk, sprzymierzeni byli pozbawieni wsparcia lotnictwa i znaleźli się w trudnej sytuacji. Na niektórych odcinkach zostali zepchnięci na odległość jednego kilometra od morza. W krytycznym momencie do walki włączyło się całe alianckie lotnictwo średniego i dalekiego zasięgu. Prowadzono także ostrzał z okrętów wojennych. 16 września niemieckie oddziały zostały odrzucone a 5. Armia kilkadziesiąt kilometrów od Salerno połączyła się z brytyjską 8. Armią. Po dwóch tygodniach zdobyto Neapol, a Niemcy wycofali się na linie obronne na drodze do Rzymu.
W operacji Avalanche wzięli udział także Polacy. Statki MS Batory, MS Sobieski, SS Kościuszko i SS Narvik transportowały żołnierzy oraz sprzęt. Jako jednostki zabezpieczenia w walkach uczestniczyły niszczyciele ORP Piorun, ORP Ślązak, ORP Krakowiak oraz okręt podwodny ORP Dzik. Polacy zestrzelili trzy niemieckie samoloty. 15 września ORP Dzik popłynął na blokadę tras transportowych w okolice Korsyki, zatopił tam jedenaście nieprzyjacielskich statków transportowych. Walki polskich marynarzy zostały upamiętnione na jednej z tablic na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie napisem „ZATOKA SALERNO 8 - 16 IX 1943”.