piątek,
Bitwa o Olszynkę Grochowską
25 lutego 1831 roku miała miejsce jedna z najbardziej krwawych bitew powstania listopadowego.
Zgromadzone na przedpolach Pragi polskie siły liczyły czterdzieści tysięcy ludzi. Ich formalnym dowódcą był świeżo wybrany Naczelny Wódz Michał Radziwiłł, jednak faktycznie funkcję tę pełnił generał Józef Chłopicki. Ofensywę w kierunku Warszawy prowadził rosyjski feldmarszałek Iwan Dybicz. Jego oddziały liczyły sześćdziesiąt tysięcy żołnierzy. Pierwsza rosyjska próba zdobycia Olszynki Grochowskiej nastąpiła 20 lutego. Polacy bez problemu odparli to uderzenie.
25 lutego około godziny dziesiątej po przygotowaniu artyleryjskim oddziały armii carskiej zaatakowały Olszynkę ponownie. Polacy odparli dwa uderzenia, jednak zostali zmuszeni do wycofania się pod naporem liczniejszego przeciwnika. Kolejny rosyjski atak zagroził powstańcom oskrzydleniem. Generał Chłopicki osobiście poprowadził przeciwnatarcie i jego żołnierze ponownie wdarli się do Olszynki.
Feldmarszałek Dybicz przegrupował swoje oddziały i ponownie ruszył do natarcia. Walki były bardzo zacięte, po obydwóch stronach ginęły setki żołnierzy. Chłopicki chciał przeprowadzić przeciwnatarcie siłami oddziałów kawalerii, jednak ich dowódcy domagali się potwierdzenia rozkazu przez Radziwiłła. Chłopicki przekazał dowodzenie generałowi Skrzyneckiemu i udał się do nominalnego dowódcy. Podczas powrotu został ranny. Rozkazał przeprowadzić atak na Olszynkę całością polskich sił, jednak zastępujący go Skrzynecki wobec przewagi liczebnej Rosjan na to się nie zgodził.
Skrzynecki wydał rozkaz odwrotu do Warszawy. Dybicz, widząc ustępujących pola Polaków, rzucił do szarży swoją kawalerię. Był to najbardziej dramatyczny moment całej bitwy, powstańcom groziła całkowita klęska. Niespodziewanie Polacy stawili zacięty opór i rosyjska konnica została rozbita. Dybicz był na tyle zaskoczony skuteczną obroną powstańców, że zrezygnował z ataku na Pragę. Bitwę uznaje się za nierozstrzygniętą. W walkach zginęło siedem tysięcy Polaków oraz prawie dziesięć tysięcy Rosjan.