niedziela,
Okrągły Stół
Na początku 1989 roku rozpoczęły się obrady Okrągłego Stołu. Ich finał miał wielki wpływ na upadek systemu komunistycznego w Polsce, a także w całej Europie Środkowo-Wschodniej.
Wiosną 1988 roku przez Polskę przetoczyła się fala protestów społecznych. Zaniepokojone sytuację komunistyczne władze w połowie sierpnia zgłosiły gotowość do podjęcia rozmów z opozycją. 31 sierpnia minister spraw wewnętrznych Czesław Kiszczak jako reprezentant PZPR spotkał się z Lechem Wałęsą. 16 września 1988 roku rozpoczęły się rozmowy w Magdalence. Ich celem było przygotowanie obrad Okrągłego Stołu. Stronami dyskusji były władze PRL i przedstawiciele NSZZ „Solidarność”. W rozmowach brali udział także reprezentanci Episkopatu.
Pierwsza tura rozmów dość szybko została przerwana. Powodem był brak jednoznacznego stanowiska w obozie władzy. Tzw. beton partyjny torpedował każdą próbę ugody z opozycją, a na słowo „Solidarność” reagował chęcią stosowania siłowych metod. Grudniowe obrady X Plenum Komitetu Centralnego PZPR zakończyły się dużym konfliktem w partii i zmianami w Biurze Politycznym. Przyjęto „Stanowisko X Plenum KC PZPR w sprawie pluralizmu politycznego i związkowego”, co umożliwiło prowadzenie dalszych rozmów z opozycją.
27 stycznia 1989 roku na kolejnym spotkaniu Wałęsy i Kiszczaka ustalono procedurę, termin i zakres obrad. Po przygotowaniu właściwego gruntu w dniach od 6 lutego do 5 kwietnia 1989 roku odbyły się obrady Okrągłego Stołu. Obrady toczyły się w trzech głównych zespołach: ds. gospodarki i polityki społecznej, ds. reform politycznych oraz ds. pluralizmu związkowego. Obradowano także w dziesięciu podzespołach i w kilku grupach roboczych. Łącznie odbyło się 97 posiedzeń.
Efektem rozmów były m.in. zmiana ordynacji wyborczej, przywrócenie Senatu oraz decyzja o przeprowadzeniu nowych wyborów parlamentarnych. Wybory do Sejmu nie były całkowicie wolne, ustalono, że 65% mandatów przypadnie dotychczasowym prorządowym partiom, pozostałe 35% objąć mieli wyłącznie kandydaci bezpartyjni. W przypadku Senatu wybory miały być całkowicie wolne. Zmianie uległo prawo o stowarzyszeniach, w efekcie już w kwietniu ponownie zarejestrowano „Solidarność” oraz „Solidarność” Rolników Indywidualnych. Opozycja uzyskała dostęp do mediów. Zwiększono rolę Sejmu jako naczelnego organu państwa i zlikwidowano Rade Państwa. Utworzono urząd Prezydenta PRL. Zwiększono kompetencje Trybunału Konstytucyjnego oraz Rzecznika Praw Obywatelskich.
4 czerwca 1989 roku odbyła się pierwsza tura wyborów, w której zdecydowane zwycięstwo odniosła opozycja solidarnościowa. Podobny sukces „Solidarność” odniosła również w przypadku wyborów do Senatu. Frekwencja wyborcza wyniosła 62%. Prawdopodobnie wielu obywateli nie wierzyło, że wybory coś zmienią. Wyniki wyborów były zaskakujące dla obu stron, a jednocześnie stanowiły spektakularną porażkę przedstawicieli władzy.
Okrągły stół był początkiem ostatniego etapu drogi, której końcem była wolna Polska. Taki finał przewyższył wszelkie oczekiwania i nadzieje.