poniedziałek,
Michał Kazimierz Pac
Michał Kazimierz Pac herbu Gozdawa urodził się w 1624 roku. Już jako młody człowiek związał się z wojskiem. W 1649 roku wyróżnił się podczas walk przeciwko Chmielnickiemu. Trzy lata później pojedynkował się z Janem Sobieskim, ciężko raniąc przeciwnika. W 1658 roku został pułkownikiem królewskim. Podczas potopu szwedzkiego, w 1655 roku wsparł Jana Kazimierza i prowadził przeciw Szwedom kampanię w Kurlandii.
W 1663 roku stłumił bunt żołnierzy, którzy uśmiercili hetmana polnego litewskiego Wincentego Gosiewskiego. Po Gosiewskim przejął buławę hetmańską, otrzymał także urząd wojewody smoleńskiego. Rok później brał udział w wyprawie zadnieprzańskiej oraz samodzielnie podjął działania militarne przeciwko okupującym Litwę Rosjanom. W 1667 roku otrzymał buławę hetmana wielkiego litewskiego. Za panowania króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego objął urząd wojewody wileńskiego.
Trwał jego konflikt z Janem Sobieskim. Podczas wojny z Tatarami w latach 1666-1671, w październiku 1671 roku pod Dubienką, rozpuścił wojsko litewski i uniemożliwił kontynuowanie zwycięskiej kampanii Sobieskiemu. Doprowadziło to do wojny z Turcją. Podczas wyprawy chocimskiej w 1673 roku wywołał w wojsku litewskim bunt, jednak ostatecznie wziął udział w bitwie pod Chocimiem. Po zwycięstwie wojsk Rzeczypospolitej odszedł wraz z wojskiem litewskim, co nie pozwoliło Sobieskiemu w pełni wykorzystać triumfu.
Po elekcji Jana III Sobieskiego prowadził zażartą opozycję. Za jego życia ród Paców na Litwie zepchnął w cień Radziwiłłów i Sapiehów. Zmarł 4 kwietnia 1682 roku w Wace pod Wilnem.