sobota,
Michał Parada
Dziś mija rocznica urodzin polskiego policjanta, sierżanta łączności Armii Krajowej, uczestnika powstania warszawskiego.
Michał Parada urodził się 15 października 1914 roku w Chełmie. Był absolwentem Państwowej Szkoły Lotniczej i Samochodowej w Warszawie. Dodatkowo ukończył kurs radiotechniczny. Jesienią 1934 roku został powołany do służby wojskowej. Służył w Pułku Radiotelegraficznym w Warszawie. Ukończył szkołę podoficerską. Po przejściu do cywila w 1936 roku podjął pracę w Policji Państwowej, gdzie był radiotelegrafistą.
Po wybuchu drugiej wojny światowej nadal służył w policji. 21 września przeszedł na Węgry. W marcu 1940 roku dotarł do Francji, gdzie otrzymał przydział do Oddziału Rozpoznawczego 3. Dywizji Piechoty. Po upadku Francuzów został ewakuowany do Wielkiej Brytanii. Na Wyspach Brytyjskich służył w Oddziale Rozpoznawczym 1. Brygady Strzelców.
Zgłosił się do służby w kraju. Po odbyciu przeszkolenia w zakresie dywersji i radiotelegrafii 5 października 1942 roku został zaprzysiężony na rotę Armii Krajowej. W nocy z 16 na 17 lutego 1943 roku w ramach operacji lotniczej „Vice” trafił do okupowanej Polski. Skoczków spadochronowych odebrała placówka „Lila” w Kampinosie, 12 km od Mińska Mazowieckiego. Razem z nim skakali kapitan Tadeusz Burdziński „Malina”, major Feliks Dzikielewski „Oliw” oraz plutonowy Stanisław Kazimierczak „Ksiądz”. Cichociemni mieli ze sobą 228 tysięcy dolarów oraz 270 tysięcy marek, które przekazano na potrzeby Armii Krajowej. Razem z nimi zrzucono sześć zasobników ze sprzętem.
Po standardowej aklimatyzacji w okupowanym kraju otrzymał przydział do Oddziału V Łączności sztabu Komendy Głównej AK. Służył jako radiotelegrafista Kompanii „Kram” Batalionu „Iskry”. Po wybuchu powstania warszawskiego był radiotelegrafistą w kompanii radiołączności Komendy Okręgu Warszawa AK w Śródmieściu. Ostatni raz widziano go 10 sierpnia 1944 roku na Starówce. Prawdopodobnie poległ tego dnia.