czwartek,
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu to święto obchodzone 27 stycznia. Data ta jest jednocześnie rocznicą wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku. Święto zostało uchwalone przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych, aby uczcić pamięć ofiar pochodzenia żydowskiego, pomordowanych w czasie drugiej wojny światowej przez nazistowskie Niemcy. ONZ w swojej rezolucji wezwało państwa członkowskie do przedsięwzięcia środków mobilizujących narody, aby podtrzymać pamięć i edukację na temat Holocaustu. Uwrażliwienie na problem Holocaustu może zapobiec podobnym aktom ludobójstwa w przyszłości.
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu obchodzony jest na całym świecie. W Polsce corocznie główne uroczystości odbywają się w Auschwitz-Birkenau oraz pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie. W tym roku ze względu na ograniczenia wynikające ze stanu epidemii obchody przeniesiono do przestrzeni internetowej. Fundacja Shalom za pośrednictwem transmisji on-line zaprezentuje m.in. modlitwę spod pomnika Bohaterów Getta w Warszawie, ze szczegółowym programem obchodów można zapoznać się na stronie Fundacji.
Działalność związaną z kultywowaniem pamięci o zagładzie Żydów prowadzi wiele instytucji i organizacji, są to m.in. Instytut Pamięci Narodowej, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, Ośrodek Rozwoju Edukacji, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Żydowski Instytut Historyczny, Muzeum Getta Warszawskiego.