piątek,
Marian Malinowski
Dziś mija rocznica urodzin kapitana Wojska Polskiego, dowódcy kompanii w Zgrupowaniu „Krybar” podczas powstania warszawskiego.
Marian Malinowski urodził się 29 kwietnia 1900 roku w Łodzi. Od 1913 roku działał w ruchu niepodległościowym, początkowo w Polskiej Organizacji Skautowej, a następnie Polskiej Organizacji Wojskowej. W 1918 roku uczestniczył w rozbrajaniu Niemców w Łodzi. Ochotniczo zgłosił się do Wojska Polskiego. Służył w plutonie Osłony Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego. Na własną prośbę otrzymał przydział do jednostki frontowej, 5 Pułku Piechoty Legionów. Walczył z bolszewikami na szlaku bojowym Wilno – Dzwińsk – Kijów – Warszawa. Na początku 1922 roku został przeniesiony do rezerwy.
Pracował jako urzędnik. Społecznie udzielał się w Związku Strzeleckim w Łodzi. W latach dwudziestych był piłkarzem Robotniczego Towarzystwa Sportowego Widzew w Łodzi. Na początku 1939 roku otrzymał stopień porucznika rezerwy. Podczas kampanii wrześniowej nie został powołany do wojska z powodu pracy w przemyśle zbrojeniowym. Na początku okupacji hitlerowskiej był poszukiwany przez gestapo. Na początku 1940 roku pod zmienionym nazwiskiem przedostał się do Warszawy. Przybrał pseudonim „Pobóg”. Kontynuował działalność konspiracyjną. Latem 1944 roku otrzymał awans do stopnia kapitana.
Podczas powstania warszawskiego dowodził kompanią w zgrupowaniu „Krybar” Armii Krajowej. Pierwszego dnia powstania uczestniczył w atakach na Pałac Namiestnikowski oraz hotel „Bristol”. Razem ze swoimi żołnierzami szturmował budynki Uniwersytetu Warszawskiego. Po kapitulacji stolicy trafił do niewoli niemieckiej.
Po wojnie wrócił do Polski. Obok pracy zawodowej był działaczem Widzewa Łódź oraz Łódzkiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej. Zmarł 22 kwietnia 1977 roku w Łodzi.