środa,
Leon Marszałek
Leon Marszałek urodził się 10 kwietnia 1912 roku w Poznaniu. Był uczniem Gimnazjum św. Marii Magdaleny w Poznaniu, w czasach szkolnych działał w 15. Poznańskiej Drużyny Harcerzy im. Romualda Traugutta. W 1930 roku zdał egzamin dojrzałości i rozpoczął studia na Wydziale Prawno-Ekonomicznym Uniwersytetu Poznańskiego. W 1934 roku uzyskał dyplom magistra prawa. W okresie studiów aktywnie udzielał się w Akademickim Kole Harcerskim im. Heliodora Święcickiego, w tym okresie ukończył kurs podharcmistrzowski i otrzymał stopień podharcmistrza. Po ukończeniu studiów zamieszkał w Katowicach, gdzie pracował w Śląskiej Chorągwi Harcerzy. Współpracował z Działem Zagranicznym Naczelnictwa ZHP, utrzymywał kontakty z polskim harcerstwem w Niemczech. W 1937 roku został mianowany harcmistrzem.
W trakcie okupacji hitlerowskiej mieszkał w Warszawie. Był członkiem Szarych Szeregów i jednym z najbliższych współpracowników naczelnika Szarych Szeregów harcmistrza Floriana Marciniaka. Wspólnie ze Stanisławem Berezowskim i Florianem Marciniakiem napisał broszurę „Manifest młodego pokolenia” zawierającą deklarację programową Szarych Szeregów. Pod koniec 1943 roku został inspektorem okręgów w Kierownictwie Walki Cywilnej. Wkrótce został aresztowany przez gestapo, jednak po miesiącu został zwolniony. Na przełomie 1943 i 1944 roku znalazł się w składzie Głównej Kwatery Szarych Szeregów „Pasieki”. Przewodniczył Radzie Programowej zajmującej się procesem scalania harcerstwa oraz opracowaniem koncepcji powojennej odbudowy ZHP.
Po wybuchu powstania warszawskiego objął stanowisko komendanta Wojskowej Służby Społecznej. Po kapitulacji naczelnik Szarych Szeregów Stanisław Broniewski dostał się do niewoli i nie mógł sprawować swoich obowiązków. 3 października 1944 roku trzecim i ostatnim naczelnikiem Szarych Szeregów został Leon Marszałek. 3 stycznia 1945 roku wydał ostatni rozkaz naczelnika Szarych Szeregów, nakazał rozwiązanie struktur Szarych Szeregów zajmowania kolejnych terenów kraju przez Armię Czerwoną.
Po wojnie w latach 1951–1969 był redaktorem Państwowego Wydawnictwa Naukowego, m.in. kierował pracami nad „Wielką encyklopedią powszechną PWN”. W latach 1972–1978 pracował jako wicedyrektor Biblioteki Narodowej. Przez kilka lat był prezesem Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Zmarł 2 marca 1996 roku w Warszawie.