piątek,
Legia Wrzesińska
Wobec zagrożenia niepodległości Polski w 1920 roku mieszkańcy powiatu wrzesińskiego spełnili swój patriotyczny obowiązek. 12 sierpnia Legia Wrzesińska wyruszyła na front. Podobnie postąpili mieszkańcy wielu innych regionów naszej ojczyzny.
W odpowiedzi na apel Rady Obrony Państwa z 12 lipca 1920 roku we Wrześni został utworzony ochotniczy oddział wojskowy. Z tą inicjatywą wyszedł hrabia Stanisław Mycielski. Akcja propagandowa w powiecie wrzesińskim zakończyła się dużym sukcesem – w krótkim czasie zgłosiło się ponad 800 ochotników. Pochodzili oni także z innych, pobliskich powiatów. Akcję naboru prowadzono pod hasłem: „Ojczyzna w niebezpieczeństwie bolszewicy wdzierają się w granice Rzeczypospolitej wszyscy do broni, do walki i do zwycięstwa! Twórzmy Legię Ochotniczą Wrzesińską”.
Przed wyjazdem na front oddział złożył przysięgę wojskową na ręce ks. Bronisława Kaźmierczaka. Dowódcą formacji został kapitan Konstanty Rojek. Pożegnanie ochotników przerodziło się w wielką demonstrację patriotyczną mieszkańców Wrześni. Legia Ochotnicza Wrzesińska otrzymała nazwę Batalion Ochotniczy 268.
Ochotnicy z Wrześni 12 sierpnia 1920 roku wyruszyli na front.