niedziela,
Krystyna Wituska
Dziś mija rocznica śmierci żołnierza wywiadu Armii Krajowej.
Krystyna Urszula Wituska urodziła się 12 maja 1920 roku w Jeżewie. Uczyła się w warszawskim Gimnazjum Królowej Jadwigi. Z powodu choroby płuc wyjechała do Szwajcarii, przy tej okazji pogłębiła znajomość niemieckiego i francuskiego. Latem 1939 roku wbrew woli rodziców wróciła do kraju. Na początku okupacji hitlerowskiej jej rodzina została wysiedlona z Jeżewa, Krystyna wspólnie z matką zamieszkała u rodziny w Warszawie.
Włączyła się w działalność polskiego podziemia. Posługiwała się pseudonimem „Kasia”. Zbierała informacje o lotnisku na Okęciu. Zagrożona aresztowaniem na pewien czas wyjechała z Warszawy. Po powrocie wiosną 1942 roku trafiła do nowej komórki wywiadowczej, a jej zadaniem było zbieranie informacji na temat niemieckich oddziałów stacjonujących w Warszawie.
19 października 1942 roku została aresztowana przez gestapo. Po krótkim śledztwie w siedzibie warszawskiego gestapo przewieziono ją do Berlina. 19 kwietnia 1943 roku niemiecki sąd wojenny skazał ją na karę śmierci. Wyrok wykonano 26 czerwca 1944 roku w więzieniu w Halle. Pośmiertnie została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
W 1970 roku ukazała się książka „Na granicy życia i śmierci. Listy i grypsy więzienne Krystyny Wituskiej”. Są to opracowane przez Wandę Kiedrzyńską listy i grypsy Krystyny Wituskiej z okresu pobytu w niemieckich więzieniach.