środa,
Kazimierz Wojtowicz
Kazimierz Wojtowicz urodził się 7 marca 1913 roku we wsi Hanaczów położonej kilkadziesiąt kilometrów na wschód od Lwowa. W ramach służby wojskowej odbył we Lwowie kurs szkoły podchorążych 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich. Brał udział w kampanii wrześniowej, walczył m.in. w obronie Warszawy, za zasługi otrzymał Krzyż Walecznych. Po kapitulacji stolicy uniknął niewoli i przedostał się do okupowanego przez Sowietów Lwowa, gdzie wstąpił do organizacji konspiracyjnej Służba Zwycięstwu Polski. Posługiwał się pseudonimem „Głóg”.
W listopadzie 1939 roku oddelegowano go do rodzinnego Hanaczowa. Tworzył tam struktury polskiego podziemia i objął stanowisko komendanta SZP Hanaczów. Jego oddział próbował chronić miejscową ludność przed wywózkami na Syberię. Krótko przed atakiem wojsk Trzeciej Rzeszy na ZSRR dowodził udaną akcją odbicia polskich jeńców z rąk NKWD. Z jego inicjatywy mieszkańcy Hanaczowa ukrywali we wsi kilkudziesięciu Żydów i wspierali ukrywających się w pobliskich lasach kilkuset kolejnych.
W 1943 roku ukraińscy nacjonaliści masową skalę dokonywali mordów na Polakach mieszkających na Wołyniu. Na wieść o tym, w Hanaczowie pojawiły się obawy przed napadami Ukraińskiej Powstańczej Armii także w tym rejonie, rozpoczęto przygotowania do obrony. Ukraińscy nacjonaliści zaatakowali 2 lutego 1944 roku, zginęło kilkudziesięciu Polaków, a wieś przed całkowitą zagładą uratowały oddziały partyzanckie przybyłe z odsieczą z pobliskich rejonów.
We wsi wybudowano bunkry, w których miała chronić się ludność i wyznaczono obsadzone przez żołnierzy punkty obrony. Do Hanaczowa ściągnięto posiłki i broń, teren był regularnie patrolowany. Kazimierz Wojtowicz był jednym z dowódców i organizatorów obrony. 9 kwietnia oddziały UPA zaatakowały ponownie. Pierwsze uderzenie ukraińskich nacjonalistów zostało odparte przez kontratak poprowadzony przez wachmistrza Wojtowicza, jednak walki trwały do godziny 9:00 następnego dnia. Za bohaterską postawę podczas obrony wsi Kazimierz Wojtowicz otrzymał Krzyż Walecznych, do końca 1944 roku to odznaczenie otrzymał jeszcze trzykrotnie.
Służbę w Armii Krajowej zakończył w stopniu podporucznika. W 1993 roku został odznaczony medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Zmarł 19 stycznia 1996 roku.