czwartek,
Kazimierz Sołtysik
Kazimierz Sołtysik urodził się 17 lutego 1918 roku w Sanoku. W rodzinnym mieście uczył się w Państwowym Gimnazjum im. Królowej Zofii. Po klęsce wrześniowej wraz z przyjaciółmi postanowił dołączyć do polskich oddziałów formowanych we Francji, wiosną 1940 roku po przejściu trasy przez Bieszczady dotarł na Węgry.
W obozie dla polskich uchodźców otrzymał propozycję służby jako kurier między Węgrami a okupowanym krajem. Wielokrotnie przekraczał granicę, przenosząc m.in. pocztę, dokumenty, środki płatnicze, broń. Czasami przeprowadzał osoby związane z polskim podziemiem, emisariuszy rządu i wojskowych. Wiosną 1941 roku został zatrzymany przez żandarmów słowackich, przemycał wtedy paczkę z dużą ilością pieniędzy. Zwolniono go dopiero wczesną wiosną 1943 roku.
Jako zdemaskowany kurier został skierowany do okupowanej Polski, gdzie dołączył do oddziału partyzanckiego Armii Krajowej operującego w Puszczy Kampinoskiej. W sierpniu 1944 roku trafił do Warszawy wraz z transportem odebranych w Kampinosie zrzutów dla powstańców. Postanowił włączyć się do walki i pozostał na Żoliborzu, gdzie służył w szeregach II Obwodu „Żywiciel”. Po upadku powstania trafił do obozu jenieckiego.
Po uwolnieniu z niewoli powrócił w rodzinne strony. W 1947 roku przeprowadził się do Wrocławia. Zmarł 29 czerwca 1992 roku.