piątek,
Kazimierz Draczyński
Kazimierz Draczyński urodził się 25 lutego 1909 roku w Nieświeżu. W rodzinnym mieście ukończył gimnazjum im. Syrokomli. W latach 1929–1932 uczył się w Szkole Podchorążych Kawalerii w Grudziądzu. Po jej ukończeniu otrzymał stopień podporucznika i przydział do 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce. Odbył studia w Wyższej Szkole Wojennej w Rembertowie. Kolejnym etapem służby był Korpus Ochrony Pogranicza, gdzie dowodził szwadronem w 1 Pułku Kawalerii KOP. W szeregach tej jednostki walczył w wojnie obronnej 1939 roku. 4 września odznaczył się w walkach nad Wartą, zdołał poderwać swój oddział do przeciwnatarcia, dzięki czemu uratował pułk od klęski. Za swoją postawę otrzymał Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari.
„Czynem swoim wykazał najwyższe wartości, jakie powinien posiadać polski oficer”
–– generał Juliusz Rómmel, wniosek do odznaczenia Kazimierza Draczyńskiego.
Po odniesieniu ciężkich ran w walce dostał się do niewoli, jednak zbiegł z transportu. Wrócił do Ostrołęki i rozpoczął działalność w ruchu oporu.
Jako oficer batalionu „Zaremba-Piorun” wziął udział w powstaniu warszawskim. Walczył w Śródmieściu. Po kapitulacji trafił do obozu jenieckiego w Murnau. Pod koniec kwietnia 1945 roku został uwolniony przez Brytyjczyków. Rozpoczął służbę w 2 Korpusie Polskim generała Andersa. Po demobilizacji zdecydował się zamieszkać w Londynie. Decyzja była tym łatwiejsze, że jego rodzinne strony nie należały już do Polski, a na temat losów swoich najbliższych nie miał żadnych informacji. Aktywnie działał w środowiskach emigracyjnych i kombatanckich. Był redaktorem kwartalnika „Przegląd Kawalerii i Broni Pancernej” i współpracownikiem londyńskiego Instytutu Sikorskiego. W 2007 roku Prezydent RP Lech Kaczyński awansował go do stopnia generała brygady. Kazimierz Draczyński zmarł 18 czerwca 2012 roku w Londynie w wieku 103 lat.