niedziela,
Józef Rokicki
Dzisiaj przypada rocznica urodzin komendanta głównego Narodowej Organizacji Wojskowej oraz dowódcy Obwodu Mokotów AK w trakcie powstania warszawskiego.
Józef Rokicki urodził się 6 marca 1894 roku w Lipnie. W 1906 roku ukończył szkołę miejską w Lipnie. Później uczył się w domu, zdawał egzamin eksternistyczny z zakresu sześciu klas gimnazjum. Podjął pracę jako urzędnik skarbowy. W 1915 roku został wcielony do armii carskiej. Trafił do szkoły chorążych w Tyflisie (Tibilisi). Dodatkowo ukończył szkołę karabinów maszynowych i jazdy konnej w Oranienbaumie. Dowodził kompaniami karabinów maszynowych w kilku jednostkach, m.in. w 3. Dywizji Strzelców I Korpusu Polskiego na Wschodzie.
W listopadzie 1918 roku wstąpił do Wojska Polskiego. Ukończył Szkołę Oficerską Wojsk Samochodowych w Krakowie. W stopniu kapitana służył w wielu oddziałach wojsk samochodowych. W 1922 roku eksternistycznie zadał maturę i nadal służąc w wojsku, rozpoczął studia matematyczne na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Warszawskiego. Do wybuchu drugiej wojny światowej zdobył stopień podpułkownika.
Podczas kampanii wrześniowej był oficerem Dowództwa Okręgu Korpusu Nr II w Lublinie. 19 września dostał się do sowieckiej niewoli, jednak zdołał zbiec. Od października rozpoczął działalność konspiracyjną w Lublinie. Jeszcze w tym samym roku został komendantem Okręgu Lublin Narodowej Organizacji Wojskowej. We wrześniu 1941 roku objął stanowisko komendanta głównego tej organizacji.
Za zgodą władz Stronnictwa Narodowego prowadził rozmowy scaleniowe z Armią Krajową. W listopadzie 1942 roku wydał rozkaz scaleniowy i złożył przysięgę na ręce Komendanta Głównego AK generała Stefana Roweckiego. W Armii Krajowej pełnił obowiązki inspektora Komendy Głównej na Okręg Krakowski.
Walczył w powstaniu warszawskim. Początkowo był oficerem III Oddziału Komendy Okręgu AK. 18 sierpnia powierzono mu stanowisko komendanta Obwodu Mokotów. 20 września mianowano go na p.o. dowódcy 10 Dywizji Piechoty im. Rataja. Został zgłoszony do awansu. 26 września podjął decyzję o ewakuacji Mokotowa. Wzbudziło to wiele kontrowersji, sprzeciwił się temu m.in. komendant Okręgu Warszawskiego generał Antoni Chruściel. Rokicki został poddany ocenie komisji „o charakterze sądu wojskowego”, która oceniła jego postawę negatywnie.
Po upadku powstania przebywał w obozach jenieckich na terenie Niemiec. W nbsp;października 1976 roku w Warszawie.