niedziela,
Józef Olszyna-Wilczyński
27 listopada 1890 roku w Krakowie urodził się generał brygady Józef Olszyna-Wilczyński – legionista, oficer Wojska Polskiego, działacz społeczny w okresie II Rzeczpospolitej.
Przyszedł na świat jako Józef Konstanty Wilczyński. W 1910 roku zdał maturę i podjął studia a Wydziale Budownictwa Lądowego Politechniki Lwowskiej. W październiku 1912 roku rozpoczął roczną służbę wojskową. Do 1914 roku zaliczył na uczelni sześć semestrów.
1 sierpnia 1914 roku został zmobilizowany. 6 sierpnia trafił do formowanej I Brygady Legionów Polskich. W październiku otrzymał awans na stopień porucznika. Dowodził kompanią, a następnie batalionem. Po kryzysie przysięgowym w 1917 roku przymusowo wcielono go do armii austriackiej. Po krótkim pobycie na froncie włoskim oddelegowano go na Ukrainę. Zorganizował tam koło Polskiej Organizacji Wojskowej.
Od listopada 1918 roku służył w Wojsku Polskim. Walczył na Podolu podczas wojny polsko-ukraińskiej i wojny polsko-bolszewickiej. 27 listopada 1918 roku ciężko ranny w bitwie pod Mikulińcami trafił do niewoli ukraińskiej. W czerwcu 1919 został uwolniony. W tym samym roku otrzymał awans na podpułkownika i stanowisko dowódcy III Brygady Legionów. W maju 1920 roku był komendantem Kijowa.
W 1921 roku do rodowego nazwiska przybrał nazwisko Olszyna. W dwudziestoleciu międzywojennym był oficerem zawodowym. We wrześniu 1939 roku w stopniu generała brygady dowodził Grupą Operacyjną „Grodno”. 17 września, w dzień sowieckiej agresji na Polskę, wydał rozkazy utworzenia siatki konspiracyjnej. Zgodnie z rozkazem Naczelnego Wodza Rydza-Śmigłego próbował zorganizować swoje oddziały do granicy z Rumunią.
22 września jego samochód został zatrzymany przez sowieckie czołgi. Pasażerowie zostali ograbieni. Generał Józef Olszyna-Wilczyński został na miejscu zamordowany. Podobny los spotkał jego adiutanta kapitana Mieczysława Strzemeskiego. Świadkami egzekucji było kilkanaście osób. Polscy oficerowie zginęli od strzału w tył głowy. Zakrwawioną generalską czapkę Sowieci traktowali jako trofeum.