wtorek,
Jerzy Bartnik
Dzisiaj mija rocznica urodzin najmłodszego żołnierza Armii Krajowej odznaczonego Orderem Virtuti Militari.
Jan Bartnik urodził się 25 stycznia 1930 roku w Warszawie. W 1939 roku został harcerzem i po skończeniu piątej klasy szkoły podstawowej pojechał na obóz harcerski. Rodzina Bartników mieszkała w Gdyni. Pod koniec sierpnia ojciec, weteran z I Brygady Legionów Piłsudskiego, wysłał resztę rodziny do Warszawy, a sam pozostał w Gdyni. Po klęsce wrześniowej został aresztowany i rozstrzelany.
Rodzina Bartników zamieszkała w podwarszawskiej Zielonce. Matka Jerzego Bartnika udzielała się w ruchu oporu, w ich domu produkowano części do granatów. Latem 1943 roku ich dom został otoczony przez gestapo. Cała rodzina trafiła na aleję Szucha. Dzięki staraniom rodziny trzynastoletni Jerzy i jego młodsza siostra zostali wypuszczeni. Matkę Jerzego wywieziono do niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz, gdzie została zamordowana. Dzieci wyjechały do rodziny we wsi Kleszczyny na Kielecczyźnie.
10 sierpnia 1943 roku Jerzy Bartnik wstąpił do partyzanckiego oddziału Armii Krajowej dowodzonego przez Jana Piwnika „Ponurego”. Trafił do plutonu porucznika Jerzego Oskara Stefanowskiego. Był najmłodszym żołnierzem Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponurego”. We wrześniu awansował do stopnia starszego strzelca. Na początku 1944 roku dowódca odesłał go do Warszawy.
Po powrocie do stolicy wyruszył jako kurier ruchu oporu do Florencji. Latem 1944 roku Jerzy i jego siostra zostali żołnierzami batalionu „Parasol”. W tej formacji walczył w powstaniu warszawskim. Brał udział w walkach o pałacyk Michla oraz obronie cmentarzy wolskich. 9 sierpnia znalazł się na Starym Mieście w szeregach batalionu „Gustaw”. Był dowódcą sekcji łączników i butelkarzy. 24 sierpnia został raniony w głowę, utracił oko.
Przedostał się kanałami do Śródmieścia i brał udział w dalszych walkach w zgrupowaniu AK „Bartkiewicz”. 23 września generał Tadeusz Komorowski „Bór” odznaczył go Orderem Virtuti Militari V klasy. Był najmłodszym żołnierzem AK, który otrzymał to odznaczenie. We wrześniu otrzymał awans na kaprala. Po upadku powstania dostał się do niewoli. W powstaniu poległa jego siostra.
Po wyzwoleniu wstąpił do oddziałów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Po demobilizacji pozostał na emigracji. Ukończył Wydział Metalurgiczny na Politechnice w Londynie. Mieszkał w Wielkiej Brytanii, USA, Kanadzie, Afryce i Szwajcarii. W 1992 roku wrócił do Polski. Zamieszkał w Warszawie. Zmarł 13 grudnia 2011 roku.