niedziela,
Józef Hendricks
Dziś mija rocznica urodzin zasłużonego weterana wojny polsko-bolszewickiej, majora pilota Wojska Polskiego i Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie.
Józef Armin Hendricks urodził się 13 marca 1896 roku Świątnikach Małych w Wielkopolsce, w rodzinie polsko-niemieckiej. Studiował na politechnikach w Hanowerze i Wismarze, jednak w obydwu przypadkach nauka zakończyła się na skończeniu dwóch semestrów. Po wybuchu pierwszej wojny światowej został powołany do armii niemieckiej. Po ukończeniu szkoły oficerskiej otrzymał przydział na front zachodni, do Infanterie-Regiment Nr. 140. Od 1917 roku w stopniu podporucznika dowodził kompanią piechoty. Latem 1917 roku odbył kurs obserwatorów lotniczych. Po jego ukończeniu został skierowany do szkoły lotniczej we Wrocławiu. Wojnę zakończył w szkole reflektorów samolotowych w Hanowerze.
Wiosną 1919 roku ochotniczo wstąpił do Wojska Polskiego. Służył w 3. Wielkopolskiej Eskadrze Lotniczej Polnej na lotnisku Ławica. Podczas wojny polsko-ukraińskiej walczył w okolicach Lwowa. W 1920 roku został przeniesiony do 4. Wielkopolskiej Eskadry Bojowej w Bydgoszczy. W szeregach tej jednostki jako pilot uczestniczył w walkach na południowym odcinku frontu polsko-bolszewickiego. Odznaczył się w wielu misjach bojowych, m.in. rozbijał sowieckie transporty kolejowych, atakował oddziały kawalerii Budionnego, pod koniec maja 1920 roku zdobył dwa pociągi pancerne.
15 sierpnia 1920 roku jego Fokker D.VII został zestrzelony nad Lwowem. Przymusowe lądowanie odbyło się pomiędzy liniami wojsk polskich i bolszewickich. Pod ostrzałem nieprzyjaciela zdołał przedostać się do polskich oddziałów. Nocą przeprowadził ryzykowny wypad, podczas którego zabrał najcenniejszych części i spalił pozostałą resztę maszyny. Za swoje zasługi w walce z bolszewikami otrzymał Srebrny Krzyż Virtuti Militari oraz czterokrotnie Krzyż Walecznych.
Po wojnie pozostał w wojsku. W 1922 roku uczestniczył w pierwszych polskich zawodach samolotowych rozegranych pod nazwą „Krajowy Lot Okrężny o Puchar Ministra Spraw Wojskowych”. W 1924 roku otrzymał awans do stopnia majora. W 1931 roku przeszedł w stan spoczynku. W sierpniu 1939 roku został zmobilizowany do 3. Pułku Lotniczego w Poznaniu.
Podczas kampanii wrześniowej dowodził Oddziałem Portowym w składzie Bazy Lotniczej nr 3. 18 września przekroczył granicę polsko-rumuńską i został internowany. Udało mu się zbiec i dotrzeć do Francji, a następnie do Wielkiej Brytanii. Służył w Polskich Siłach Powietrznych, między innymi jako komendant Stacji Lotniczej Hucknall. Po wojnie wrócił do Polski. W sierpniu 1949 roku został aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Otrzymał wyrok sześciu lat pozbawienia wolności. Podczas odbywania wyroku m.in. pracował w kamieniołomach w Obozie Pracy w Strzelcach Opolskich. W 1953 roku został zwolniony. Pracował jako ogrodnik. Zmarł 26 kwietnia 1969 roku w Ziębicach na Dolnym Śląsku.