niedziela,
Irena Kołodziejska
Dzisiaj mija rocznica urodzin łączniczki Armii Krajowej, sanitariuszki batalionu „Zośka” podczas powstania warszawskiego.
Irena Kołodziejska urodziła się 1 maja 1921 roku w Warszawie. Podczas okupacji hitlerowskiej działała w konspiracji, była jedną z pierwszych dziewcząt w tajnej organizacji PET. Po włączeniu organizacji w struktury Szarych Szeregów została łączniczką Ryszarda Białousa „Jerzego”. W 1943 roku, po utworzeniu batalionu „Zośka” utrzymywała łączność pomiędzy dowódcami oddziałów jednostki. Ukończyła Szkołę Podchorążych Rezerwy Piechoty Agricola. Udostępniała swoje mieszkanie jako lokal konspiracyjny. Studiowała medycynę na Tajnym Wydziale Medycznym Uniwersytetu Warszawskiego.
Podczas powstania warszawskiego była sanitariuszką w plutonie „Felek” kompanii „Rudy” batalionu „Zośka” Zgrupowania „Radosław” Armii Krajowej. Jej zgrupowanie początkowo walczył na Woli. Podczas obrony cmentarzy wolskich z pięcioma żołnierzami i dwoma sanitariuszkami została odcięta od swojego oddziału. Grupa ta zdołała pomiędzy oddziałami niemieckimi przedostać się Kampinosu, później na Żoliborz, a następnie kanałami na Stare Miasto.
Okoliczności jej śmierci nie są dokładnie znane. 31 sierpnia 1944 roku podczas nieudanej próby przebicia oddziałów staromiejskich do Śródmieścia zaginęła w rejonie ulicy Bielańskiej. Jej ciała nigdy nie odnaleziono.