wtorek,
III powstanie śląskie
W nocy z 2 na 3 maja 1921 roku wybuchło trzecie powstanie śląskie. Na jego czele stanął Wojciech Korfanty. Decyzję o rozpoczęciu walk podjęto mimo wyraźnego sprzeciwu rządu polskiego.
Na mocy Traktatu Wersalskiego o przynależności Górnego Śląska miał rozstrzygnąć plebiscyt. Został on przeprowadzony 20 marca 1921 roku. Po podliczeniu głosów okazało się, że za Polską opowiedziało się 40,4%, a za Niemcami 59,5% uprawnionych do głosowania. Decyzją Komisji Plebiscytowej prawie cały obszar przypadł Niemcom. Było to powodem wielkiego rozgoryczenia i wzburzenia ludności polskiej. W ramach protestu 2 maja ruszył strajk generalny w kopalniach i hutach.
W nocy z 2 na 3 maja 1921 roku wybuchło trzecie powstanie śląskie, którego organizatorem była Polska Organizacja Wojskowa Górnego Śląska. Pod osłoną ciemności specjalny oddział powstańczy pod dowództwem porucznika Tadeusza Puszczyńskiego-Wawelberga wysadził w powietrze mosty kolejowe na Odrze, dzięki czemu zerwano połączenia kolejowe z resztą Niemiec. Korzystając z zaskoczenia przeciwnika, w początkowym okresie powstania Polacy szybko zajęli rozległe obszary na terenach południowo-wschodnich Górnego Śląska. Później powstańcy ograniczyli się głównie do obrony przed siłami niemieckimi. Walki trwały dwa miesiące.
Już 5 maja międzynarodowa Komisja Międzysojusznicza prowadziła działania zmierzające do przerwania walk. Wyznaczono linię demarkacyjną i nakazano rozejm, zerwany 21 maja na skutek niemieckiej ofensywy. Po interwencji Komisji ponownie na krótko przerwano walki, jednak już 4 czerwca nastąpiła kolejna niemiecka ofensywa. Pod naciskiem Komisji obie strony w umowie z 25 czerwca zobowiązały się do wycofania wojsk z terenu plebiscytowego. Operacja ta zakończyła się 5 lipca.
W wyniku powstania Międzysojusznicza Komisja Rządząca i Plebiscytowa na Górnym Śląsku w październiku 1921 roku zdecydowała o korzystniejszym dla Polski podziale Górnego Śląska. Polakom przyznano 29 procent terenu plebiscytowego. W granicach Rzeczpospolitej znalazły się m.in. Katowice, Świętochłowice, Królewska Huta (obecny Chorzów), Rybnik, Tarnowskie Góry i Pszczyna. Polacy jeszcze bardziej skorzystali gospodarczo, przypadło im 50% hutnictwa i 76% kopalń węgla.