sobota,
Bitwa pod Husynnem
24 września 1939 roku w rejonie wsi Husynne polskie oddziały stoczyły bitwę z formacjami sowieckimi. Husynne to wieś położona w województwie lubelskim, około 10 kilometrów na wschód od Hrubieszowa.
Polskie oddziały składały się z resztek rozbitych we wcześniejszych walkach formacji szwadronu konnego Policji Państwowej z Warszawy, szwadronu zapasowego 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich oraz samodzielnego batalionu moździerzy. Dowództwo objął major w stanie spoczynku Witold Radziulewicz. Polacy kierowali się na południe. Niespodziewanie natknęli się na sowiecką piechotę.
Szarża polskich policjantów i kawalerzystów wspartych ogniem moździerzy wprowadziła panikę w szeregi nieprzyjaciela. Niesamowite wrażenie potęgowały hełmy paradne z piórami na głowach konnych policjantów. Sowieci ponieśli duże straty.
Niestety za wzgórzami były ukryte sowieckie czołgi. Polacy zostali otoczeni i po krwawej walce zmuszeni do poddania się. Według relacji uczestników tych wydarzeń po bitwie Sowieci zamordowali 25 polskich jeńców.
Prawie wszyscy polscy policjanci biorący udział w walkach z sowieckim agresorem w 1939 roku zostali rozstrzelani. Przez wiele lat bitwa pod Husynnem była trzymana w tajemnicy. W wolnej Polsce pamięć o własnych bohaterach nie jest już zakazana.