sobota,
Henryk Sławik
Dziś przypada rocznica urodzin dziennikarza, powstańca śląskiego, organizatora pomocy dla tysięcy Polaków i Żydów podczas drugiej wojny światowej.
Henryk Sławik urodził się 16 lipca 1894 roku w Szerokiej na Górnym Śląsku. Po wybuchu pierwszej wojny światowej został wcielony do armii pruskiej. Walczył na froncie wschodnim, trafił do rosyjskiej niewoli. Po powrocie w rodzinne strony wziął udział w trzech powstaniach śląskich i akcji plebiscytowej. W okresie międzywojennym mieszkał w Katowicach. Pracował jako dziennikarz, aktywnie działał społecznie.
Po wybuchu drugiej wojny światowej i agresji ZSRR na Polskę udał się na Węgry, gdzie kierował Komitetem Obywatelskim do spraw Opieki nad Polskimi Uchodźcami na Węgrzech. Organizował pomoc dla wojskowych oraz uchodźców cywilnych, m.in. organizował przerzuty na Zachód, współtworzył szkoły dla młodzieży, wystawiał dokumenty. Wsparciem objął także polskich obywateli żydowskiego pochodzenia. We współpracy z duchowieństwem zapewniał żydowskim uchodźcom dokumenty na podstawie fałszywych katolickich metryk chrztu. Był jednym z organizatorów sierocińca dla żydowskich dzieci w miasteczku Vac.
Po wkroczeniu wojsk Trzeciej Rzeszy na Węgry został aresztowany przez gestapo. Przeszedł brutalne śledztwo. Niemcy osadzili go w niemieckim obozie koncentracyjnym KL Mauthausen-Gusen, gdzie został zamordowany 23 sierpnia 1944 roku. W 1990 roku uhonorowany tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata przez izraelski Instytut Jad Waszem. Szacuje się, że uratował życie pięciu tysiącom polskich Żydów.