niedziela,
Henryk Magnuski
Dziś mija rocznica urodzin znanego na świecie polskiego inżyniera i konstruktora, twórcy pierwszego walkie-talkie.
Henryk Magnuski urodził się 30 stycznia 1909 roku w Warszawie. Był uczniem gimnazjum im. Stanisława Staszica w Warszawie. W 1926 roku zdał egzamin dojrzałości i rozpoczął studia na Politechnice Warszawskiej. Po ich ukończeniu podjął pracę w Państwowych Zakładach Tele i Radiotechnicznych. Pracował w zespole zajmującym się radiostacjami woskowymi. Latem 1939 roku oddelegowany przez firmę wyjechał do Stanów Zjednoczonych, aby poznać nowe technologie z dziedziny nadajników radiowych. Wkrótce wybuchła druga wojna światowa.
Odcięty od kraju, w 1940 roku podjął pracę w koncernie telekomunikacyjnym Galvin Manufacturing Corporation obecnie znanym jako Motorola. W pierwszym roku pracy na potrzeby amerykańskiej armii skonstruował plecakową radiostację SCR-300 o zasięgu kilkunastu kilometrów. Był to przełomowy wynalazek. Ważąca szesnaście kilogramów radiostacja mogła być przenoszona przez pojedynczego żołnierza i była pierwszym na świecie prawdziwie mobilnym urządzenie tego typu. Urządzenie miało możliwość manualnego ustawiania częstotliwości. Wynalazek Magnuskiego był powszechnie stosowany podczas kampanii włoskiej, wojny na Pacyfiku i inwazji w Normandii. Amerykańscy żołnierze na frontach Europy i Pacyfiku korzystali z kilkudziesięciu tysięcy egzemplarzy tych urządzeń.
Pobocznym efektem opracowania radiostacji SCR-300 był odporny na trudne warunki pogodowe, a nawet krótkotrwałe zanurzenia w wodzie, radiotelefon SCR 536 uznawany za pierwsze na świecie radio walkie-talkie. Ważący około dwóch kilogramów SCR 536 również znalazł zastosowanie w oddziałach armii amerykańskiej. Wynalazki Magnuskiego były jednym z elementów, które pozwoliły Amerykanom uzyskać technologiczną przewagę podczas drugiej wojny światowej.
Po wojnie polski inżynier pozostał w Stanach Zjednoczonych. Opracował jeszcze kilka znaczących wynalazków, m.in. z dziedziny telefonii, telewizji i transmisji danych. Uzyskał trzydzieści patentów. Był autorem publikacji dotyczących techniki telekomunikacyjnej. Zmarł 4 maja 1978 roku w Glenview w stanie Illinois.