środa,
Halina Żurowska
Halina Żurowska była jedną z niewielu kobiet polskiego podziemia niepodległościowego skazanych na śmierć przez komunistyczne władze. Kurierka AK i WiN została zamordowana w więzieniu na warszawskim Mokotowie.
Halina Żurowska herbu Leliwa urodziła się 24 czerwca 1905 w Olszanicy na Podkarpaciu. Pochodziła ze znanej rodziny ziemiańskiej. Studiowała na Politechnice Lwowskiej, gdzie zdobyła dyplom inżyniera-rolnika. Podczas okupacji niemieckiej działała w polskim podziemiu. Była kurierką do zadań specjalnych do zadań specjalnych Komendy Głównej Armii Krajowej. Z uwagi na charakter jej służby posługiwała się wieloma fałszywymi tożsamościami. Używała także kilku pseudonimów.
Wzięła udział w powstaniu warszawskim. W sierpniu 1944 roku była łączniczką do specjalnych zleceń w batalionie „Iwo” pod dowództwem majora Jana Zakrzewskiego. Oddział ten stacjonował w rejonie ulicy Kruczej i Marszałkowskiej w Śródmieściu. Pożniej pełniła podobną funkcję w Zgrupowaniu „Radosław” pułkownika Mazurkiewicza w trakcie walk na Czerniakowie. 17 września podczas przechodzenia przez kanały pomiędzy Czerniakowem i Śródmieściem otrzymała postrzał prawej ręki, którego efektem był skomplikowany uraz kości. Trafiła do powstańczego szpitala. 20 września otrzymała awans na porucznika i drugi Krzyż walecznych. Po kapitulacji została umieszczona w obozie jenieckim, gdzie przebywała do końca wojny.
W pażdzierniku 1945 roku powróciła do Polski. Wstąpiła w szeregi Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Jako kurierka wielokrotnie przewoziła dokumenty organizacji za granicę i do kraju. Pod koniec września 1948 roku została aresztowana przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa w Gdańsku. Rok później komunistyczny sąd skazał ją na karę śmierci. Wyrok wykonano w więzieniu mokotowskim 21 września 1949 roku. Do dziś nie jest znane miejsce pochowania ciała.