piątek,
Halina Konopacka
Halina Konopacka urodziła się 26 lutego 1900 roku w Rawie Mazowieckiej. Niedługo później jej rodzice wraz z dziećmi przeprowadzili się do Warszawy. Rodzina Konopackich pasjonowała się sportem, a zwłaszcza tenisem. Halina w młodości jeździła konno, na nartach i łyżwach, jednak nie traktowała sportu zbyt poważnie. Dopiero w trakcie studiów na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Warszawskiego w 1923 roku przypadkowo trafiła do sekcji lekkoatletycznej AZS Warszawa. Podobno w swoim pierwszym rzucie dyskiem nieoficjalnie pobiła rekord Polski.
W barwach AZS Warszawa uprawiała rzut dyskiem, rzut oszczepem, pchnięcie kulą, skok wzwyż, skok w dal, konkurencje biegowe. W 1924 roku zdobyła swoje dwa pierwsze tytuły mistrzyni Polski, w rzucie dyskiem i pchnięciu kulą. Jako wszechstronna zawodniczka do końca swojej kariery sportowej była łącznie aż 27 razy mistrzynią Polski w kilku dyscyplinach. 23 razy biła rekordy Polski.
W 1926 roku ustanowiła rekord świata w rzucie dyskiem. Reprezentowała Polskę na IX Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Amsterdamie. 31 lipca 1928 roku wynikiem 39,62 m ustanowiła rekord świata kobiet w rzucie dyskiem i zdobyła pierwszy złoty medal olimpijski dla Polski. Od tego dnia do końca kariery sportowej nikt nie pokonał jej na zawodach w rzucie dyskiem. W Amsterdamie została także Miss Igrzysk.
W latach 1927–1928 dwukrotnie triumfowała w Plebiscycie Przeglądu Sportowego na najlepszego sportowca Polski. W 1931 roku, w wieku 31 lat zakończyła karierę sportową. Działała w organizacjach sportowych, m.in. jako członek zarządu Międzynarodowej Federacji Sportów Kobiecych oraz prezes Oddziału Warszawskiego Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej Kobiet.
Równolegle do aktywności związanej ze sportem zajmowała się poezją i malarstwem. W 1929 roku ukazał się jej zbiór wierszy „Któregoś dnia”. Jej wiersze publikowano w „Wiadomościach Literackich” i „Skamandrze”.
Po wybuchu drugiej wojny światowej jej mąż organizował i nadzorował ewakuację złota Banku Polskiego. Halina Konopacka prowadziła jedną z ciężarówek z polskim złotem. Po upadku Francji zamieszkała wraz z mężem w Stanach Zjednoczonych. Zmarła 28 stycznia 1989 roku w Daytona Beach.