wtorek,
Franciszek Błażej
Franciszek Błażej urodził się 27 października 1907 roku w Nosówce na Podkarpaciu. Był zawodowym żołnierzem, po ukończeniu Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie uzyskał stopień podporucznika. Służył w 84. Pułku Piechoty w Pińsku.
Podczas kampanii wrześniowej jako porucznik dowodził kompanią ciężkich karabinów maszynowych w macierzystej jednostce. 84. Pułk Piechoty w składzie 30. Dywizji Piechoty był podporządkowany Armii „Łódź”. Po rozbiciu jednostki uniknął niewoli i wrócił w rodzinne strony, gdzie dołączył do konspiracji. Działał w Służbie Zwycięstwu Polsce, następnie w Związku Walki Zbrojnej i w końcu w Armii Krajowej. W nocy z 7 na 8 października 1944 roku jako dowódca ubezpieczenia wziął udział w nieudanej próbie odbicia więźniów z Zamku Lubomirskich w Rzeszowie przez oddziały Armii Krajowej.
Jesienią 1945 roku dołączył do Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, kierował działem propagandy Obszaru Południowego WiN. Pod koniec 1946 roku objął obowiązki prezesa Obszaru. 2 września 1947 roku został aresztowany przez funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Przeszedł trwające trzy lata brutalne śledztwo. 14 października 1950 roku został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 1 marca 1951 roku w więzieniu mokotowskim. Obok niego komuniści zamordowali innych członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukasza Cieplińskiego, Mieczysława Kawalca, Adama Lazarowicza, Józefa Batorego, Karola Chmiela i Józefa Rzepkę.
1 marca 2010 roku pośmiertnie został pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego „za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej” Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. 3 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, jako jego datę ustalono 1 marca, rocznicę śmierci członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. 1 marca 2013 roku z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” Józef Batory otrzymał pośmiertnie awans do stopnia majora.