wtorek,
Flaga Stanów Zjednoczonych
Rezolucję o fladze przyjął Drugi Kongres Kontynentalny 14 czerwca 1777 roku. Głosiła ona: „Postanawia się, że na fladze Stanów Zjednoczonych będzie trzynaście pasów, na przemian czerwonych i białych, a unię symbolizować będzie trzynaście gwiazd, białych na niebieskim polu, reprezentujących nową konstelację. Opisując nową flagę, Kongres napisał: Biel oznacza Czystość i Niewinność; czerwień – Niezłomność i Męstwo; błękit – Czujność, Wytrwałość i Sprawiedliwość”. Na pamiątkę tych postanowień 14 czerwca obchodzone jest „Święto Flagi”.
Rezolucja z 1777 roku była dość ogólna i początkowo występowało wiele wariantów flagi. Później zostało to sformalizowane, a flaga nabrała powszechnie znanego obecnie układu. Składa się z trzynastu równej wysokości poziomych pasów, na przemian czerwonych i białych, przy czym czerwony jest na początku i końcu. Niebieski kanton umieszczony na lewym górnym końcu flagi zawiera pięćdziesiąt pięcioramiennych białych gwiazd rozmieszczonych w dziewięciu poziomych rzędach po sześć i pięć naprzemiennie. Gwiazdy symbolizują 50 stanów amerykańskich natomiast pasy trzynaście pierwotnych kolonii. Po raz pierwszy amerykańska flaga zawisła 3 września 1777 roku nad Cooch's Bridge w stanie Maryland w czasie wojny o niepodległość.
Od czasu przyjęcia flagi przeszła ona 26 zmian. Na mocy the Flag Act (Ustawy o fladze) z 4 kwietnia 1818 roku zmiany w wyglądzie flagi zawsze zatwierdzane są w dniu 4 lipca danego roku w Filadelfii. Ten dzień jest w USA świętem niepodległości. Ostatnia zmiana zaszła w 1960 roku, po przyłączeniu do USA Hawajów. Obecna flaga 50-gwiazdkowa jest najdłużej używaną wersją. Nie jest znane pochodzenie projektu amerykańskiej flagi, istnieje kilka wersji. Według jednej z nich pierwszą flagę uszyła filadejfilska szwaczka Betsy Ross na podstawie zlecenia i szkicu George'a Washingtona. Niektórzy historycy sugerują, że projekt flagi był inspirowany flagą i banderą Brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej.
Powstało wiele wytycznych związanych z używaniem i wywieszaniem flagi amerykańskiej. Sygnałem niebezpieczeństwa zawartym w regulaminie wojskowym jest flaga powieszona odwrotnie, dołem do góry. Większość amerykańskich placówek wojskowych regularnie przeprowadza ceremonię palenia zniszczonych flag, często w święto flagi 14 czerwca.
Standardy poszanowania
- Wisząca flaga nie powinna omiatać żadnej osoby ani rzeczy.
- Flaga może wisieć do góry nogami jedynie w celu zasygnalizowania niebezpieczeństwa.
- Flagi nie należy używać jako nakrycia ani dekoracji. W celach dekoracyjnych można używać specjalnej tkaniny – kolor niebieski ma być wtedy na górze.
- Flagi nie można włóczyć po ziemi ani jej zgniatać.
- Flagą nie można zakrywać sufitu.
- Flagi nie należy używać w celach reklamowych ani umieszczać jej na towarach i opakowaniach, które zużywają się i mogą zostać wyrzucone. Nie można też umieszczać znaków reklamowych na drzewcu i samej fladze.
- Flagi nie należy używać jako części stroju lub kostiumu sportowego; może być jednak umieszczona na mundurach wojskowych, strażackich, policyjnych i umundurowaniu członków organizacji patriotycznych.
- Na fladze nie wolno umieszczać ani przyczepiać do niej żadnego znaku, litery, słowa, cyfry, liczby czy jakiegokolwiek rysunku.
- Flagi nie można używać do przenoszenia czegokolwiek.
- Flagi nie można umieszczać na masce, dachu, bokach i tyle samochodu, pociągu i łodzi.
- Gdy flaga jest obniżona, żadna z jej części nie może dotykać ziemi czy innego obiektu; należy ją przekazywać z rąk do rąk. Powinna być przechowywana i złożona z należnym szacunkiem.
- Flagę należy w razie potrzeby wyczyścić i naprawić.
- Gdy flaga jest tak zdarta, że nie może dłużej służyć jako symbol USA, należy ją z szacunkiem zniszczyć, najlepiej poprzez spalenie.
Składanie flagi
Nieużywana flaga powinna być złożona w trójkąt. Po całkowitym złożeniu powinien być widoczny jedynie trójkątny fragment niebieskiego prostokąta z gwiazdami.