środa,
Emánuel Aladár Korompay
Emánuel Aladár Korompay urodził się 23 marca 1890 roku w Budapeszcie. Ukończył studia na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Budapesztańskiego, a następnie podjął pracę jako nauczyciel języków klasycznych.
Po wybuchu pierwszej wojny światowej został zmobilizowany do armii austro-węgierskiej i trafił na front galicyjski, gdzie służył w szeregach Batalionu Strzelców Polnych Nr 13 w twierdzy przemyskiej. W Galicji poznał swoją żonę, w 1917 roku zawarł związek małżeński z tłumaczką języka niemieckiego Mieczysławą Grabas. Po zakończeniu wojny małżonkowie krótko mieszkali w Levicy, jednak po przyłączeniu tego miasta do Czechosłowacji zdecydowali się na powrót do Polski.
Korompay przyjął polskie obywatelstwo i wstąpił do Wojska Polskiego. Służył jako oficer administracyjny w Przemyślu. W 1929 roku w randze kapitana przeszedł w stan spoczynku. Początkowo zajął się tłumaczeniem na język węgierski powieści „Pożoga” Zofii Kossak-Szczuckiej, od 1930 roku pracował na Uniwersytecie Warszawskim, dodatkowo był referentem prasowym i kulturalnym w ambasadzie Węgier. Opracował pierwszy słownik węgiersko-polski i polsko-węgierski, wydano także jego rozmówki polsko-węgierskie.
Latem 1939 roku przebywał z grupą studentów na Węgrzech, wobec możliwości wybuchu wojny wrócił do Polski, gdzie został zmobilizowany. Po agresji ZSRR na Polskę dostał się do sowieckiej niewoli. Osadzono go w obozie w Starobielsku. Wiosną 1940 roku został zamordowany w Charkowie przez funkcjonariuszy NKWD. Jego prochy spoczywają na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie. W 2007 roku pośmiertnie otrzymał awans do stopnia majora.
Spośród członków jego najbliższej rodziny Wojnę przeżyła jedynie córka Ilona. Marta Korompay zginęła we wrześniu 1939 roku podczas bombardowania Warszawy. Żona i córka Elżbieta służyły w kontrwywiadzie Armii Krajowej, w 1943 roku zostały aresztowane przez gestapo i poddane brutalnemu śledztwu. Elżbieta popełniła samobójstwo w więzieniu, Mieczysława Korompay zmarła w niemieckim obozie koncentracyjnym KL Auschwitz.