sobota,
Elżbieta Dziębowska „Dewajtis”
Elżbieta Dziębowska była najmłodszą wywiadowczynią oddziału „Agat”. Dzisiaj mija rocznica jej urodzin.
Elżbieta Dziębowska urodziła się 16 kwietnia 1929 roku w Warszawie. W momencie wybuchu drugiej wojny światowej miała dziesięć lat. W kampanii wrześniowej zginął jej ojciec. Na początku 1942 roku dołączyła do 58. Warszawskiej Żeńskiej Drużyny Harcerzy działającej w strukturach Szarych Szeregów. Mimo młodego wieku odbyła kurs przysposobienia wojskowego.
W sierpniu 1943 roku przeszła do oddziału dywersji bojowej Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej o kryptonimie „Agat”. Trafiła komórki wywiadu oddziału kierowanej przez Aleksandra Kunickiego „Rayskiego” jako najmłodsza wywiadowczyni oddziału. Głównymi zadaniami „Agatu” było wykonywanie wyroków śmierci na zbrodniarzach hitlerowskich. „Dewajtis” brała udział w rozpoznaniu i realizacji wielu akcji zbrojnych oddziału, w tym w najbardziej znanej – akcji „Kutschera”.
Podczas powstania warszawskiego służyła w batalionie „Parasol”. Była łączniczką pułkownika Jana Mazurkiewicza „Radosława”. W czasie walk na Starym Mieście została ranna. We wrześniu 1944 roku opuściła Warszawę z ludnością cywilną. Przeszła przez obóz przejściowy Dulag 121 w Pruszkowie.
Po wojnie zdała maturę i ukończyła studia muzykologiczne na Uniwersytecie Warszawskim. Początkowo zawodowo związała się z Instytutem Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1970–1989 pracowała w Katedrze Historii i Teorii Muzyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, a następnie od 1973 do 1983 roku wykładała w Akademii Muzycznej w Krakowie. Zmarła 4 kwietnia 2016 roku.