piątek,
Edward Heil
Dziś mija rocznica śmierci piętnastoletniego uczestnika walk w obronie Przemyśla i Lwowa w 1918 roku, najmłodszego starosty w II RP, komendanta Krakowskiej Chorągwi Szarych Szeregów.
Edward Heil urodził się 22 lipca 1903 w Stryju na Kresach Wschodnich. W 1914 roku rozpoczął naukę w Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego. Jako piętnastolatek ochotniczo brał udział w obronie Przemyśla i Lwowa. W 1919 roku wrócił do szkolnej ławy. W 1920 roku mocno zaangażował się w działalność w harcerstwie. Był współzałożycielem przemyskiego Harcerskiego Klubu Sportowego „Czuwaj”. W 1923 roku zdał maturę i rozpoczął studia na Dziale Prawa Uniwersytet Jana Kazimierza we Lwowie. Nadal był aktywnym członkiem ZHP, prowadził działania związane z żeglarstwem. W 1933 gdzie został starostą w Brześciu nad Bugiem.
W sierpniu 1939 roku był Komisarzem Pogotowia Harcerzy Chorągwi Poleskiej w Warszawie. W trakcie działań wojennych wrócił do Brześcia. Po wkroczeniu Sowietów, wraz z żoną i dwójką synów opuścił miasto. Pod okupacją sowiecką był jednym z założycieli Harcerskiej Organizacji Niepodległościowo-Wojskowej. W 1940 roku zamieszkał w Krakowie. Był pracownikiem Biura Informacji i Propagandy Armii Krajowej oraz współpracownikiem Konfederacji Tatrzańskiej. Wiosną 1943 roku 1943 roku objął stanowisko Komendanta Krakowskiej Chorągwi Szarych Szeregów.
W związku z przygotowaniami do przewidywanego powstania w Krakowie, 8 maja 1944 roku miało się odbyć spotkanie dowódców podziemnego harcerstwa. Dowiedziało się o tym gestapo i aresztowało wszystkich uczestników. Edward Heil nie przyszedł punktualnie i próbował podawać się za domokrążcę, jednak również został zatrzymany. 27 maja 1944 roku został rozstrzelany w egzekucji przy ulicy Botanicznej w Krakowie.