piątek,
Dzień Spadochroniarza
23 września przypada Dzień Spadochroniarza. Ten dzień to rocznica powołania do życia przez Naczelnego Dowódcę Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Święto obchodzone jest z inicjatywy Związku Polskich Spadochroniarzy, stowarzyszenia zarejestrowanego we wrześniu 1989 roku skupiającego ludzi związanych ze spadochroniarstwem. 23 września organizowane są pokazy wyszkolenia żołnierzy, wystawiany jest historyczny i współczesny sprzęt wojsk powietrznodesantowych, grupy rekonstrukcji historycznej prezentują widowiska.
Szczególnie uroczysty charakter miały obchody Dnia Spadochroniarza w 2017 roku. Tego dnia na warszawskim Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odbyła się ceremonia złożenia prochów generała Alfonsa Maćkowiaka. W czasie wojny był on żołnierzem 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej. W Muzeum Wojska Polskiego zorganizowano wiele wydarzeń edukacyjno-historycznych. Odbył się koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Wieczorem przy alei Wojska Polskiego na warszawskim Żoliborzu uroczyście odsłonięto Pomnik generała Stanisława Sosabowskiego, który powstał z inicjatywy ambasady holenderskiej. Sosabowski był dowódcą 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej, która w 1944 roku walczyła na holenderskiej ziemi.
„Gdy przyjdzie odpowiednia chwila, jak orły zwycięskie spadniecie na wroga i przyczynicie się pierwsi do wyzwolenia Ojczyzny”
–– generał Władysław Sikorski.
1. Samodzielna Brygada Spadochronowa była jednostką powietrznodesantową Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, sformowaną w Wielkiej Brytanii podczas II wojny światowej. Od początku planowano użycie jednostki do wsparcia powstania w okupowanej Polsce. Brygada Spadochronowa była wówczas jedyną formacją Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, która nie podlegała dowództwu brytyjskiemu. W 1944 roku jednostka liczyła ponad dwa tysiące żołnierzy.
W 1943 roku o polskich spadochroniarzy upomnieli się Brytyjczycy. Podważali przy tym możliwość przerzutu do Polski, tłumacząc to problemami technicznymi. Po wybuchu powstania warszawskiego mimo wielu próśb Brytyjczycy pozostali nieugięci i nie wyrazili zgody nawet na symboliczne wysłanie do Warszawy jednej wydzielonej kompanii. 1. Samodzielna Brygada Spadochronowa uczestniczyła w operacji powietrzno-desantowej „Market-Garden” przeprowadzonej we wrześniu 1944 roku na terytorium okupowanej Holandii. Jej straty poniesione w operacji wyniosły prawie 40%.