wtorek,
Czesław Oberdak
Czesław Oberdak urodził się 20 lipca 1921 w Krakowie. Już w dzieciństwie zafascynował się lotnictwem. W 1939 roku zdał egzamin dojrzałości, a także uzyskał uprawnienia pilota szybowcowego. Chciał zostać pilotem wojskowym, jednak wkrótce wybuchła druga wojna światowa. Zdołał przedostać się do Francji.
W czerwcu 1940 roku został ewakuowany do Wielkiej Brytanii. Zgłosił się do służby w Royal Air Force i został przeszkolony na pilota. Pod koniec 1943 roku otrzymał przydział do 306. Dywizjonu Myśliwskiego „Toruńskiego”. Odbył 26 lotów bojowych. 30 maja 1944 roku leciał w osłonie eskadry bombowców amerykańskich, których zadaniem było zniszczenie oddziału zakładów Junkersa w Halberstadt. Niedaleko celu jego samolot został uszkodzony. Pilot zdołał awaryjnie wylądować na terenie okupowanej Holandii w okolicach miasta Ommen.
Po wylądowaniu podpalił samolot. Nawiązał kontakt z miejscowym ruchem oporu. Korzystając z pomocy holenderskich bojowników, przez kilka miesięcy zdołał uniknąć schwytania. W grudniu 1944 roku z grupą czterech osób wyruszył w stronę frontu, aby przejść do wyzwolonej części Holandii. 24 grudnia uciekinierzy zostali przypadkowo zauważeni w lesie przez hitlerowców. Niemiecki samochód zepsuł się w pobliżu ich kryjówki i jego pasażerowie zauważyli unoszący się w krzakach dym.
Czesław Oberdak miał na sobie cywilne ubranie, posłużyło to za pretekst do skazania go na śmierć za szpiegostwo. Pilot trafił do więzienia w mieście Doetinchem. 6 marca 1945 roku członkowie holenderskiego ruchu oporu ciężko postrzelili szefa niemieckich służb bezpieczeństwa w Holandii SS-Obergruppenführera Hansa Rautera. W odwecie 8 marca hitlerowcy rozstrzelali 263 więźniów. Wśród ofiar egzekucji był Czesław Oberdak. Został pochowany w zbiorowej mogile koło Ugchelen.
Po wyzwoleniu Holandii ofiary zbrodni ekshumowano i poddano identyfikacji. Nie zdołano rozpoznać jedynie dwóch ciał. Zostały one pochowane jako „nieznani Holendrzy”. W roku 1990 starsza siostra Czesława Oberdaka zwróciła się do holenderskich władz z prośbą o pomoc w odnalezieniu ciała jej brata. W sprawę identyfikacji zwłok Czesława Oberdaka zaangażował się holenderski reporter Richard Schuurman. Wytypował on jeden z bezimiennych grobów na cmentarzu Nationaal Ereveld Loenen. W 2008 roku przeprowadzono badania DNA, które pozwoliły zidentyfikować szczątki polskiego pilota. 10 grudnia 2008 roku Czesław Oberdak został pochowany z honorami wojskowymi na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.