sobota,
Cmentarz Powstańców Warszawy
6 sierpnia 1946 roku na największy w Polsce cmentarz wojenny zwieziono 5,5 tony prochów osób zamordowanych i spalonych w pierwszych dniach powstania warszawskiego.
Nekropolia znajduje się przy ul. Wolskiej 174/176 w Warszawie. Powstała w celu pochowania osób ekshumowanych z warszawskich ulic i placów. Oficjalna data założenia Cmentarza Powstańców Warszawy to 25 listopada 1945 roku. Na cmentarzu niewiele jest pojedynczych grobów, znajduje się tam blisko 180 zbiorowych miejsc pochówku. Według ksiąg cmentarnych na Cmentarzu Powstańców Warszawy pochowano szczątki ponad stu tysięcy osób, głównie cywili. Pochowano tu także żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku, zamordowanych więźniów Pawiaka oraz Żydów rozstrzelanych na stadionie Skry podczas okupacji hitlerowskiej. Cmentarz Powstańców Warszawy jest największym cmentarzem wojennym w Polsce.
Polskie komunistyczne władze w czasach PRL były niechętne upamiętnianiu powstania warszawskiego i przez wiele lat nigdy oficjalnie nie wspominano o wolskiej nekropolii. Nie odbywały się tam żadne państwowe uroczystości, cmentarz był mocno zaniedbany. Wprowadzono zakaz wystawiania nagrobków i pojawiły się one dopiero w latach sześćdziesiątych. O poprawności politycznej napisów na nich umieszczanych decydował Związek Bojowników o Wolności Demokrację (ZBoWiD). Zakaz samowolnego umieszczania napisów na pomnikach obowiązywał jeszcze po roku 2000. W 2012 roku cmentarz wpisano do rejestru zabytków.
20 września 1973 roku na terenie cmentarza odsłonięto pomnik „Polegli Niepokonani”. Autorem rzeźby był Gustaw Zemła. Dopiero w 2001 roku na cmentarzu pojawiły się znaki Polski Walczącej.