środa,
Cezary Wojciech Haller
Dziś przypada rocznica śmierci kapitana Wojska Polskiego, działacza politycznego, posła na Sejm w Wiedniu.
Cezary Wojciech Rudolf Haller de Hallenburg urodził się 17 kwietnia 1875 roku w Jurczycach pod Krakowem. Był synem uczestnika powstania styczniowego Henryka Hallera von Hallenburg. Jego przodkiem był właściciel pierwszej oficyny wydawniczej w Polsce Jan Haller. Starszym bratem Cezarego był generał Józef Haller, który w historii zapisał się m.in. jako twórca Błękitnej Armii oraz dzięki zaślubinom Polski z morzem.
Od 1882 roku rodzina Hallerów zamieszkała we Lwowie. W tym mieście Cezary ukończył gimnazjum. Kolejnym etapem edukacji była wojskowa Niższa Szkoła Realna w Koszycach. Ukończył studia na wydziale artylerii Technicznej Akademii Wojskowej w Wiedniu. W 1896 roku uzyskał stopień podporucznika. Początkowo służył w Batalionie Pionierów Nr 11 w Przemyślu, później przeniesiono go na Słowację, a ostatecznie w 1902 roku trafił do Batalionu Pionierów Nr 9 w Krakowie. Kilka lat później w stopniu porucznika odszedł z wojska i zajął się rodzinnym majątkiem w Jurczycach.
W 1911 roku został wybrany na posła do parlamentu austriackiego, gdzie zajmował się sprawami Śląska Cieszyńskiego i występował w obronie prześladowanych Polaków z Poznańskiego. Podczas pierwszej wojny światowej zaangażował się w obronę polskich legionistów z II Brygady internowanych na Węgrzech.
Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę wstąpił do Wojska Polskiego. Otrzymał stopień kapitana. Brał udział w walkach na Śląsku Cieszyńskim. Poległ 6 stycznia 1919 roku w Kończycach Małych w bitwie z oddziałami czeskimi. Pośmiertnie otrzymał awans do stopnia majora, a także został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari.