środa,
Bronisław Pietraszewicz
Bronisław Pietraszewicz urodził się 16 marca 1922 roku w Duniłowiczach na Nowogródczyźnie. Dwa lata później jego rodzina przeniosła się do Warszawy. Przed wojną uczył się w Państwowym Gimnazjum i Liceum im. Księcia Józefa Poniatowskiego. We wrześniu 1939 roku służył w kompanii przysposobienia wojskowego. W 1940 roku na tajnych kompletach zdał maturę w I Gimnazjum Męskim im. Gen. Józefa Sowińskiego w Warszawie i rozpoczął studia na wydziale mechaniki w konspiracyjnej Państwowej Wyższej Szkole Budowy Maszyn i Elektrotechniki. Równolegle działał w organizacji PET. W 1942 roku PET dołączył do Szarych Szeregów, Pietraszewicz trafił do Grup Szturmowych.
Był inicjatorem i wykonawcą tzw. akcji megafonowej. 3 maja 1943 roku na placu Wilsona konspiratorzy podłączyli się do tzw. szczekaczki – ulicznego głośnika niemieckiego Urzędu Propagandy. Około godziny 18:00 nadano audycję o treściach patriotycznych, którą wysłuchało kilkaset ludzi. W tym samym roku rozpoczął naukę w konspiracyjnej Szkole Podchorążych Rezerwy Piechoty Agricola. W sierpniu został żołnierzem oddziału dywersji bojowej „Agat”. Jesienią objął dowództwo plutonu. Uczestniczył w kilku akcjach bojowych, w tym w udanym zamachu na gestapowca Franza Bürkla.
Na początku 1944 roku został wyznaczony na dowódcę akcji Kutschera. 1 lutego 1944 roku jego oddział wykonał wyrok śmierci na Dowódcy SS i Policji na dystrykt warszawski Franzu Kutscherze zwanym „katem Warszawy”. Pietraszewicz podczas akcji został postrzelony w brzuch. Przeszedł operację w Szpitalu Przemienienia Pańskiego. Został ewakuowany do kliniki ginekologiczno-położniczej przy ulicy Chmielnej, a następnie do Szpitala Wolskiego. Zmarł 4 lutego 1944 roku z powodu odniesionej w akcji rany. Pośmiertnie otrzymał Order Virtuti Militari V klasy i awans do stopnia podporucznika.