poniedziałek,
Bitwa w Sosnowcu
W nocy z 6 na 7 lutego 1863 roku powstańcy styczniowi rozbili rosyjski posterunek na dworcu sosnowieckim.
Po wybuchu powstania styczniowego pułkownik Apolinary Kurowski został naczelnikiem wojennym województwa krakowskiego. W okolicach Ojcowa sformował oddział liczący dwa i pół tysiąca ludzi. Jego żołnierze dokonywali licznych wypadów na pograniczne rosyjskie komory celne i garnizony. 5 lutego 1863 roku Kurowski na czele około 150 ludzi ruszył z Ojcowa w stronę Olkusza. Po drodze dołączyło do niego jeszcze kolejnych stu żołnierzy.
Po dotarciu do Olkusza powstańcy skierowali się do osiedla Maczki, dzisiejszej dzielnicy Sosnowca. Biegła tamtędy ważna strategicznie linia kolejowa, Droga Żelazna Warszawsko-Wiedeńska. W Maczkach z pomocą kolejarzy żołnierze Kurowskiego uzbroili pociąg złożony z dwóch lokomotyw i dziesięciu wagonów towarowych prowizorycznie wzmocnionych podkładami kolejowymi. Wieczorem 6 lutego 1863 roku skład ruszył do Sosnowca. Po dotarciu w granice miasta piechota i kawaleria opuściły pociąg i udały się w stronę dworca i sąsiadującej z nim komory celnej. Obiekty te były chronione przez kilkuset rosyjskich strażników granicznych.
Kiedy Polacy rozpoczęli szturm, całkowicie zaskoczyli Rosjan. Po kilku atakach powstańcy wdarli się do budynku dworca, a ich przeciwnicy rzucili się do ucieczki. Większość uciekających Rosjan zdołała zbiec przed kawalerią Kurowskiego, jednak ich oddział został całkowicie rozbity. Powstańcy odnieśli duży sukces, zdobyli czterdzieści koni, znaczne ilości broni i prawie sto tysięcy rubli. Dodatkowo przez dwa tygodnie kontrolowali okolice Zagłębia Dąbrowskiego, na budynkach publicznych wywieszono polskie flagi.