sobota,
Bitwa pod Pankami
W trakcie powstania styczniowego, 26 lutego 1863 roku pod Pankami oddział powstańczy pułkownika Teodora Cieszkowskiego starł się z Moskalami.
Na mocy rozkazu Apolinarego Kurowskiego, pułkownik Teodor Cieszkowski sformował oddział liczący około dwustu ludzi. Początkowo formacja operowała w rejonie Olkusza. W drugiej połowie lutego 1963 roku powstańcy Cieszkowskiego ruszyli w stronę Kalisza. 26 lutego w połowie drogi zatrzymali się we wsi Panki.
Powstańcy zostali zakwaterowani w znajdujących się we wsi zakładach hutniczych i domach prywatnych. Kilku mieszkańców Panek dołączyło do oddziału Cieszkowskiego. Do polskiego dowódcy dotarła informacja o znajdującym się w pobliżu kilkunastoosobowym oddziale carskiej straży granicznej. Cieszkowski przekazał dowodzenie młodemu oficerowi Antoniemu Serwatowiczowi i na czele około dwudziestu kawalerzystów ruszył na przeciwnika.
W tym czasie w te okolice dotarły rosyjskie oddziały pułkownika Alenicza. Wysłani na zwiady Kozacy, wykryli obecność powstańców. Kwatery Polaków zostały ostrzelane z armat, jednak żaden z nich nie ucierpiał. Powstańcy wycofali się do lasu, gdzie napotkali powracającego Cieszkowskiego, który został zaalarmowany hukiem salw artylerii. Polacy zdołali wymknąć się z obławy zorganizowanej przez Alenicza. 1 marca stoczyli zwycięską bitwę pod Mrzygłodem.
Pułkownik Teodor Cieszkowski 10 kwietnia pod Broszęcinem został ciężko raniony w pierś. Został umieszczony w dworze w Leśniakach Chabielskich. Leżący w łóżku nieprzytomny pułkownik został zabity przez carskiego oficera.